2022 FORD F-150 LIGHTNING
2022 FORD F-150 LIGHTNING

Ford F-150 Lightning może działać jako generator prądu

Pacific Gas and Electric Company (PG&E) oraz Ford Motor Company podjęły się współpracy, która ma na celu zbadanie, czy nowy elektryczny pickup Ford F-150 Lightning jest w stanie zapewnić zasilanie awaryjne domom jego użytkowników. Jeśli rzeczywiście jest to możliwe, to kalifornijski zakład energetyczny może mieć niezłe wsparcie w razie braku dostaw prądu.

Czy Ford F-150 Lightning może zastąpić zasilanie awaryjne domu?

Całkiem niedawno firma PG&E oraz General Motors zapowiedziało, że przeprowadzi testy w kierunku możliwości ładowania dwukierunkowego. Chodzi o możliwość przesyłania energii elektrycznej z sieci do akumulatora pojazdu elektrycznego oraz w odwrotną stronę. Istnieje prawdopodobieństwo, że w sytuacji, gdy zasilanie w domu ulegnie awarii, będzie możliwe jego dostarczenie poprzez auto.

Dzisiaj widzimy przełomowe możliwości na skrzyżowaniu przemysłu energetycznego i transportowego. Ponieważ coraz więcej pojazdów elektrycznych i nowe technologie ładowania stają się dostępne, niezwykle ważne jest, abyśmy lepiej rozumieli, w jaki sposób pojazdy elektryczne mogą wchodzić w interakcje z siecią elektryczną i jak najlepiej wspierać naszych klientów.

Powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny PG&E.

Projekt powstania Forda F-150 Lightning z możliwością ładowania dwukierunkowego rozpoczął się w maju 2021 roku. Według zapewnień producenta, znajdujący się w aucie pokładowy generator o mocy 9,6 kW może podtrzymać zasilanie w domu aż do 10 dni. W tym czasie zapewne większość awarii zostanie usuniętych, a przesył energii będzie mógł zostać szybko wznowiony. Oczywiście długość ta jest dość szacunkowa, gdyż wszystko zależy od liczby posiadanych sprzętów w domu oraz zapotrzebowania energetycznego.

Jak działa inteligentne zasilanie Forda?

W momencie, gdy Lightning jest podłączony do zasilania i następuje przerwa w dostawie prądu w domu, auto przełącza się automatyczne na podtrzymywanie energii, stając się agregatem prądotwórczym. Działa tak do chwili, gdy awaria zostanie naprawiona. Wtedy też wraca do pierwotnego zadania, czyli ładowania swojego generatora.

2022 FORD F-150 LIGHTNING
2022 FORD F-150 LIGHTNING fot. Ford

Opisywany system ma być dostępny na wiosnę 2022 roku. Dostawcą usług ma być Sunrun, firma zajmująca się produkcją paneli słonecznych w domu i magazynowaniem baterii. Ma ona zainstalować 80-amperową stację ładowania Ford Charge Station Pro oraz system integracji domowej.

Na początek zostaną one wdrożone w niewielkiej liczbie domów w celu przeprowadzenia testów. Docelowo mają być dopuszczone do sprzedaży komercyjnej.