W ciągu najbliższych lat możemy być świadkami przełomu w świecie energetyki. Gdy w przyszłości energia elektryczna zacznie być wytwarzana w elektrowniach fuzyjnych, na ich czele może stanąć nie kto inny, jak sztuczna inteligencja.
DeepMind uczy AI kontroli nad fuzją jądrową
W ostatnich miesiącach fuzja jądrowa jest jednym z topowych tematów, jakimi interesują się naukowcy. Równie interesujące jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji w celu rozwiązywania przeróżnych problemów trapiących ludzkość. „A co, gdyby połączyć te dwa tematy?” – zapewne pomyślał któryś z pracowników firmy DeepMind.
Tak, zgadza się, brytyjski zespół naukowców rozpoczął prace nad algorytmem sztucznej inteligencji, dzięki któremu przeprowadzenie stabilnej fuzji jądrowej i wykorzystanie jej w energetyce przyszłości może być łatwiejsze. DeepMind, wchodzący w skład Alphabetu, nawiązał współpracę ze Szwajcarskim Centrum Badań nad Plazmą (Swiss Plasma Center), znajdującym się na Politechnice Federalnej w Lozannie.
Ten ośrodek badawczy stanowi świetne miejsce do pozyskania danych dotyczących przeprowadzania fuzji. Wszystko za sprawą wyjątkowego tokamaka, czyli urządzenia służącego do przeprowadzania reakcji termojądrowej. Urządzenie w SPC wykorzystuje zmienną konfigurację wnętrza sprzętu, co pozwala naukowcom na kontrolowanie plazmy na wiele sposobów.
AI tworzone przez DeepMind ma nauczyć się sprawnego i precyzyjnego zarządzania procesem fuzji, dzięki któremu będzie on możliwy do przeprowadzenia w sposób stabilny i kontrolowany, a więc i umożliwiający wykorzystanie tej technologii w elektrowniach.
Nie będzie to wcale prostym zadaniem, bowiem w takim reaktorze wykorzystywana jest ekstremalnie wysoka temperatura (na poziomie kilku milionów stopni Celsjusza) oraz bardzo silne pole magnetyczne. W przypadku utraty kontroli nad procesem, może dojść do uszkodzenia tokamaka i groźnej eksplozji. Dotychczasowy rekord czasu przeprowadzania stabilnej fuzji jądrowej należy do zespołu naukowców z Chin i wynosi nieco ponad 17 minut.
Jeśli sztucznej inteligencji uda się skutecznie zawładnąć nad plazmą, może to być początek ogromnej rewolucji w energetyce i nie tylko. Dzięki AI tzw. „sztuczne słońca” mogą stanowić krok milowy dla całej nauki znanej ludzkości.
Według zapewnień specjalistów z DeepMind, to dopiero początek możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji.