Cukrzyca (źródło: Pixabay)
Cukrzyca (źródło: Pixabay)

Glukoza mierzona bez kłucia? Oto polski wynalazek dla cukrzyków

Cukrzyca to choroba, która komplikuje codzienne funkcjonowanie nawet 463 milionów osób. Schorzenie to wymaga ciągłego kontrolowania poziomu glukozy, które najczęściej wiąże się z nakłuwaniem palców. Polska firma znalazła jednak inny sposób pomiaru tego parametru.

Innowacyjny wynalazek Polaków

Cukrzyca to jedna z grup chorób metabolicznych, której cechą charakterystyczną jest podwyższony poziom glukozy we krwi, co nazywane jest hiperglikemią. Schorzenie to występuje w postaci kilku typów, różniących się między sobą zarówno pochodzeniem, jak i przebiegiem. Rzeczą łączącą te choroby jest konieczność częstego monitorowania poziomu parametru, jakim jest glukoza.

Choć na rynku pojawiają się już mało inwazyjne, a nawet bezinwazyjne metody, pacjenci najczęściej jednak zmuszeni są do korzystania z glukometrów, dokonujących pomiaru w oparciu o krew z palca, wymagając jego nakłucia. Dlatego też wiele firm poszukuje rozwiązania, które znacząco ułatwi kontrolowanie poziomu glukozy, aby cukrzyca była pod kontrolą.

Jedną z propozycji opracowano w Polsce, gdzie jako źródło pomiaru nie jest wykorzystywana krew, a ślina. Technologia do nieinwazyjnego monitorowania glukozy oraz mleczanów została wykonana przez IQ Biozoom i charakteryzuje się laboratoryjną dokładnością.

Cukrzyca i glukoza kontrolowana w oparciu o ślinę (źródło: IQ Biozoom)
(źródło: IQ Biozoom)

Glukoza pod kontrolą bez inwazji i nakłuwania

Opracowane przez polską firmę urządzenie jest już uważane za globalną innowację. Sprzęt przybrał formę niewielkiego długopisu, w którym znajduje się pasek. Należy na nim umieścić ślinę, po chwili poziom glukozy wyświetli się na ekranie.

Ponadto, uzyskane wyniki przesyłane są w czasie rzeczywistym do dedykowanej aplikacji, łączącej się poprzez Bluetooth. Dzięki temu wszelkie dane pomiarowe są rejestrowane i mogą być analizowane w dłuższej perspektywie czasowej.

Cukrzyca i glukoza kontrolowana w oparciu o ślinę (źródło: IQ Biozoom)
Glukoza pod kontrolą (źródło: IQ Biozoom)

Stworzona przez Polaków technologia jest nowoczesna i autorska, a także wspierana przez naukowców m. in. z University of Cambridge, University of Surrey czy też Kochi University of Technology. Spółka, wsparta funduszem inwestycyjnym VC Link, jest aktualnie w trakcie pierwszej rundy inwestycyjnej. Uzyskane środki mają być podstawą do gotowości wdrożeniowej dla innowacyjnego urządzenia.

Cukrzyca to nie jedyna choroba, którą firma pragnie kontrolować. W planach jest również opracowanie innych sprzętów, określających stężenie różnego rodzaju biomarkerów w oparciu zarówno o ślinę, jak i pot czy łzy.