CarnaLife Holo (źródło: MedApp)
CarnaLife Holo (źródło: MedApp)

Instytut Matki i Dziecka wykorzystuje gogle rzeczywistości mieszanej podczas operacji

Gogle rzeczywistości mieszanej wspomogły warszawski zespół medyczny podczas zabiegu chirurgicznego. Na czym polegała operacja i w jaki sposób została przeprowadzona?

Technologia wykorzystująca gogle XR wspomaga medyków

Zespół medyczny z warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka zdołał przeprowadzić skomplikowaną operację wspomaganą technologią rzeczywistości mieszanej, polegającą na usunięciu zmiany nowotworowej z okolicy krzyżowo-ogonowej.

Podczas zabiegu zdecydowano się nałożyć hologram wygenerowany przez oprogramowanie CarnaLife Holo, który został ulokowany na ciele pacjenta. Taka technologia pozwoliła na uzyskanie śródzabiegowych referencji dla danych obrazowych, bez konieczności odrywania wzroku od pola operacyjnego. Medycy, którzy uczestniczyli w przeprowadzaniu operacji przekazali, że zastosowanie hologramu pozwoliło w sposób precyzyjny i łatwiejszy zidentyfikować położenie guza, a także usprawnić cały proces zabiegowy.

System obrazowania w trójwymiarze

CarnaLife Holo jest zaawansowanym systemem obrazowania w trójwymiarze, wykorzystującym przełomową technologię wizualizacji danych diagnostycznych w czasie rzeczywistym. Tworzone hologramy wyświetlane są na ciele pacjenta, dzięki goglom HoloLens 2 firmy Microsoft. Medyk, wyposażony w gogle, w przestrzeni rzeczywistej widzi na polu operacyjnym odzwierciedlenie struktur danego obszaru anatomicznego.

Wyświetlane hologramy mogą być dostosowywane do potrzeb użytkownika, poprzez możliwość obracania go, skalowania czy przesuwania. Użytkownik gogli może również wchodzić w obrazy wewnętrznych struktur, a wszystko to za pomocą gestów i poleceń głosowych, co pozwala zachować, istotną dla zabiegów medycznych, sterylność.

Do wytworzenia wizualizacji poszczególnych organów i naczyń można wykorzystać obrazy medyczne zapisywane w standardzie DICOM, czyli wykonane w technikach obrazowania, a należy do nich tomografia komputerowa (CT/TK), rezonans magnetyczny (MRI/MR), angiografia rotacyjna (3DRA) czy też trójwymiarowa echokardiografia. CarnaLife Holo jest w stanie również wizualizować hologramy w czasie rzeczywistym w oparciu o głowicę aparatu USG.

CarnaLife Holo pozwala także na komunikowanie się z PACSami, czyli szpitalnymi systemami, zbierającymi wszelkie dane o pacjentach. Dzięki temu lekarz może w każdej chwili włożyć gogle i zapoznać się ze stanem organizmu pacjenta.