Ulepszone gogle rozszerzonej rzeczywistości Microsoftu mają trafić w tym miesiącu do amerykańskiej armii. Po nieudanych zeszłorocznych testach i niezadowalających wynikach przedsiębiorstwo przyjęło uwagi związane z działaniem HoloLens i wprowadziło poprawki.
Ulepszone urządzenia AR dla amerykańskich żołnierzy
Microsoft kontynuuje testy wojskowe związane z technologią swoich gogli rozszerzonej rzeczywistości (AR). Armia USA jeszcze w tym miesiącu ma otrzymać kolejne, ulepszone urządzenia IVAS (Integrated Visual Augmentation System). Wśród zmian w najnowszej wersji wspomina się o nieco smuklejszym kształcie i mniejszej masie. Gogle mają być bardziej zrównoważone, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie komfortu i wydajności w działaniach żołnierzy.
Nowy model HoloLens, mający trafić w ręce armii USA, ma być testowany w oparciu o 20 prototypowych urządzeń IVAS. Ocena ma dotyczyć kilku istotnych funkcji, które nie były zadowalające w przypadku poprzednich sprzętów. Prowadzone doświadczenia mają sprawdzić działanie gogli w miejscach o słabym oświetleniu, a także ich wpływ na samopoczucie żołnierzy. Jest to szczególnie istotne przez wzgląd na uwagi zgłaszane podczas poprzednich testów, które obejmowały mdłości, bóle głowy oraz zmęczenie oczu, a także zbyt dużą masę sprzętu, wąskie pole widzenia czy generowanie poświaty, zdradzające położenie użytkownika nocą.
HoloLens to urządzenia nie tylko dla armii
Technologie rozszerzonej rzeczywistości używane na polu walki mają za zadanie ulepszyć świadomość sytuacyjną, jednak dotychczas testowane HoloLens Microsoftu nie były zadowalające. Określano je nawet jako niebezpieczne, szczególnie podczas nocnych operacji. Jeden z żołnierzy pokusił się o stwierdzenie w brzmieniu: „te urządzenia by nas zabiły”. Teraz jednak, ulepszone wersje mają spełniać wymogi i być poprawione pod względami, które zawiodły w trakcie zeszłorocznych testów.
Gogle AR znajdują wiele zastosowań w różnorodnych dziedzinach. Nie są już tylko formą dość drogiej rozrywki, ale również pomagają w zaawansowanych i specjalistycznych operacjach. HoloLens wykorzystywane są m. in. w warszawskim Instytucie Matki i Dziecka do generowania hologramów na ciele pacjenta, które ułatwiają prowadzenie zabiegów chirurgicznych.