Rekruterzy, bójcie się! Kandydaci przygotują się do rozmowy z Google AI
Młody człowiek na rozmowie o pracę. Autor Amtec Photos na licencji CC 2.0

Rekruterzy, bójcie się! Kandydaci przygotują się do rozmowy z Google AI

Rozmowa o pracę jest jedną z najbardziej stresujących rzeczy w życiu niemal każdego człowieka. Sprawa jeszcze się pogarsza, jeśli na danym stanowisku bardzo nam zależy. Teraz jednak kandydaci otrzymają niesamowite wsparcie. Nasze przygotowanie do rozmowy sprawdzi Google AI, który powie nam, jak najlepiej wypaść.

Przygotowanie na spotkanie z przedstawicielami firm jest bardzo trudne. Nigdy nie wiadomo, o co zapytają, lub z czym zderzymy się w trakcie podchwytliwych analiz. By zmniejszyć stres kandydatów, a także pomóc im poprawnie przygotować się na rozmowę, Google uruchomiło nowe narzędzie, nazwane Interview Warmup, który pozwoli nam przeprowadzić rozmowę o pracę ze sztuczną inteligencją. Czy epoka przewagi działów HR nad kandydatami dobiegła końca?

Aplikacja pomoże „zagiąć” rekruterów!

Wiele osób przed rozmową o pracę robi analizę zakresu obowiązków, o które mogą być zapytane podczas procesu rekrutacji. W zależności od naszej odpowiedzi i kilku innych czynników, osoba pytająca podejmie decyzję czy dać nam szansę, czy wrzucić nasze dokumenty do niszczarki. Właśnie ten element niewątpliwie najbardziej stresuje kandydatów. Jednak z tym koniec.

Nowoczesne narzędzie zademonstrowane przez Google, nazwane Interview Warmup, opiera się o sztuczną inteligencję, która skrzętnie przeanalizuje nasze odpowiedzi. Przebadane zostanie zarówno to, jak oraz co mówimy bądź piszemy. Program będzie nam zadawał pytania, które najczęściej są wykorzystywane są przez HR-owców do analizy naszej osoby, takie jak gdzie widzisz siebie za dziesięć lat, oraz co możesz powiedzieć o sobie.

Jak ma nam to pomóc?

Wzmożona analiza naszych słów wykaże nam, co może nie spodobać się rozmówcom. Dodatkowo AI wykaże, jakich słów nadużywamy i czemu powinniśmy poświęcić więcej uwagi przed pójściem na faktyczną rozmową o pracę. Pozwoli nam to zdecydowanie lepiej wypaść, przez co zwiększą się nasze szanse na sięgnięcie po upragnione zatrudnienie.

Do tej pory narzędzia tego typu były dostępne wyłącznie dla firm prowadzących nabór. Na podstawie naszego CV, programy były w stanie wychwycić niespójności w dokumentach, co wyciągane było w trakcie rozmów. Jako niekorzystne elementy zaznaczone mogło być zbyt częste zmienianie prac, krótkie okresy zatrudnienia w niektórych firmach lub ogólne przerwy między podjęciami pracy.

Narzędzie jest aktualnie skierowane do użytkowników Google Career Certificates. W systemie znalazło się większość pytań dotyczących poszczególnych pól rekrutacji. Google już planuje rozszerzyć tę usługę, by móc wesprzeć jeszcze większą liczbę kandydatów.

Tym samym Interview Warmup stanowi swojego rodzaju wyrównanie szans w nierównej walce z potencjalnym pracodawcą. Trzeba powiedzieć, że nadal większe posiadanie piłki jest po jego stronie, ale narzędzie Google’a umożliwia skuteczną obronę naszej pozycji.

Aktualnie Interview Warmup jest dostępny wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.