Google robi porządki w aplikacjach AR - znikają Ekspedycje, a ich funkcjonalność będzie przeniesiona
fot. Google

Google robi porządki w aplikacjach AR – znikają Ekspedycje, a ich funkcjonalność będzie przeniesiona

Wirtualna rzeczywistość ciągle się rozwija. Dzięki VR możemy poznać nieosiągalne dotychczas zabytki czy kulturę innych narodów. Jedną z takich aplikacji była Google Ekspedycje, która kończy swoje działanie, jednak jej funkcje wcale nie znikają.

Funkcje z Google Ekspedycje trafią do aplikacji Arts & Culture

Aplikacja Google Ekspedycje miała na celu edukację poprzez poznawanie różnego rodzaju muzeów czy obiektów. Narzędzie to sprawdzało się szczególnie w szkołach, gdzie nauczyciel mógł zabrać swoją grupę na wycieczkę po najciekawszych miejscach. Uczniowie mogli doświadczyć historii na „własnej skórze”, dzięki wirtualnej rzeczywistości. Oczywiście, osoby prywatne także mogły korzystać z tego narzędzia.

Google poinformowało właśnie, że ich aplikacja Ekspedycje zostanie wycofana ze Sklepu Play i App Store 30 czerwca 2021 roku, jednak jej funkcje i zawarte wystawy będą działały dalej w programie Arts & Culture.

Jest to dość znacząca zmiana, ponieważ Google Ekspedycje do jak najlepszego działania potrzebowały całego zestawu sprzętu, w którego skład wchodziły: tablet lub smartfon, gogle VR oraz router. O ile z pierwszym i ostatnim nie było problemów, o tyle okulary do wirtualnej rzeczywistości oznaczały konieczność przeznaczenia sporej sumy pieniądze, na co decydowało się niewielu.

Google Ekspedycje kończą swoją działalność, jednak wystawy trafią do aplikacji Google Arts & Culture (fot. Google)
Google Ekspedycje kończą swoją działalność, jednak wystawy trafią do aplikacji Google Arts & Culture (fot. Google)

Według Google, migracja treści z Ekspedycji do Arts & Culture wpłynie pozytywnie na poznawanie nowych miejsc i wzbogacanie kultury wśród osób na całym świecie. Użytkownicy będą mogli oglądać obiekty w 360 stopniach z dowolnego urządzenia, co eliminuje problem, występujący w aplikacji Google Ekspedycje.

Aplikacja Google Arts & Culture dotychczas pozwalała na oglądanie z bliska dzieł sztuki, poznawanie historii czy kultur i tradycji w określonych krajach. Teraz zostanie wzbogacona także o wirtualne wystawy czy obiekty, dzięki czemu szeroko rozumiane pojęcie kultury będzie dostępne z poziomu jednej aplikacji.

Warto wspomnieć, że aplikacja korzysta z najnowszych technologii, jak rozszerzona rzeczywistość (AR) czy wirtualna rzeczywistość (VR). Pozwala to dokładnie poznać interesujące na rzeczy, a nawet znaleźć się tuż przy nich. Arts & Culture wykorzystuje do tego rozszerzone funkcje aparatu, takie jak Art Filter i Art Transfer, które pomogą poznawać historię w angażujący sposób.