Tęsknicie za telewizorami bez funkcji smart? Google TV pozwoli wam z nich zrezygnować
(źródło: Google)

Tęsknicie za telewizorami bez funkcji smart? Google TV pozwoli wam z nich zrezygnować

Google TV powoli zastępuje markę Android TV na rynku telewizorów, w związku z czym producent prężnie rozwija tę platformę. Niedawno informowaliśmy was m.in. o wejściu usługi Apple TV+ na niektóre telewizory korzystające z Google TV, a także o nowej funkcji oferującej profil dla dzieci. Tym razem dowiadujemy się o nowym ustawieniu, które trafi do inteligentnych telewizorów. Dzięki niemu będziemy mogli pozbyć się… wszystkich smart funkcji, jakie oferuje.

Wiele osób nie korzysta lub zwyczajnie nie przepada za różnymi usługami wbudowanymi w praktycznie każdy nowy telewizor. Są również tacy, którzy nie mają w domu połączenia z Internetem. To właśnie do tych osób skierowana jest nowa opcja.

Google TV da ci wybór – „smart” lub „basic” TV

Jeśli kupicie któryś z nadchodzących modeli telewizorów posiadających interfejs Google TV, podczas jego konfiguracji oraz w ustawieniach zyskacie wybór pomiędzy opcjami „Set up Google TV” oraz „Set up basic TV”.

Pierwsza z nich da wam dostęp do wszystkich funkcji smart, takich jak aplikacje usług streamingowych, spersonalizowane treści na ekranie głównym czy też Asystent Google i Sklep Play. Oprócz tego oczywiście będziecie w stanie podłączyć antenę, by oglądać klasyczne programy telewizyjne, a także korzystać z zewnętrznych urządzeń poprzez np. porty HDMI. By korzystać z pełni funkcji Google TV, wymagane będzie zalogowanie się na swoje konto Google.

Jeśli zdecydujecie się wybrać opcję drugą, wszystkie inteligentne funkcje telewizora zostaną wyłączone, więc urządzenie zaoferuje jedynie dwie ostatnie z wymienionych opcji. Niedostępna stanie się również opcja castowania, czyli udostępniania treści z innych urządzeń, takich jak smartfon czy laptop. Tryb podstawowy to o krok dalej idąca opcja niż funkcja „apps only” dostępna na nowym Chromecaście z Google TV, która wycina z niego spersonalizowane treści oraz Asystenta Google.

W trybie podstawowym ekran główny Google pozostanie praktycznie pusty, pokazując jedynie kilka ikon, takich jak wejścia HDMI, kanały odbierane przez naszą antenę, a także zegar i ustawienia telewizora. Tryb Ambient wciąż pozostanie dostępny, lecz będzie pozbawiony spersonalizowanych zdjęć.

Google TV Basic Mode
(Źródło: 9to5Google)

Przejście z trybu podstawowego do pełnego Google TV będzie bardzo proste, bowiem w panelu ustawień pojawi się odpowiednia opcja, która pozwoli nam zalogować się na nasze konto Google i skorzystać bez przeszkód ze wszystkich funkcji smart oferowanych przez telewizor. Zmiana w drugą stronę nie będzie już taka prosta, ponieważ będzie wymagała od nas przywrócenia ustawień fabrycznych i ponownej konfiguracji całego systemu.

Pierwszymi telewizorami z Google TV, które trafią na rynek mają być nowe modele od Sony oraz TCL. Nie wiemy czy i kiedy podobna opcja ukaże się w starszych urządzeniach pracujących pod kontrolą Android TV.