Polski eksperyment zakończony sukcesem. PGE testowało magazyny energii na Górze Żar

Góra Żar i testowane magazyny energii (źródło: PGE Energia Odnawialna)

Góra Żar i testowane magazyny energii (źródło: PGE Energia Odnawialna)

PGE Energia Odnawialna zakończyła testy magazynów energii, które od 1,5 roku prowadzono na terenie jednego z beskidzkich szczytów. Góra Żar jest miejscem, które otwiera przed Polską drogę do zdobywania bezpieczeństwa energetycznego.

Raj turystów i narciarzy energetyczną potęgą

Góra Żar, znajdująca się w Beskidzie Małym, jest łatwym do zdobycia szczytem o wysokości 761 m n.p.m. Jest letnim i zimowym rajem, do którego nieustannie wracają tłumy turystów. Poza tym, że jest prawdziwą atrakcją, gwarantującą piękne widoki, ma stok narciarski i kolej linowo-terenową. Na samym szczycie ulokowano ogromny zbiornik wodny, będący częścią elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar.

Zbiornik elektrowni na Górze Żar (źródło: PGE Energia Odnawialna)

Przez ostatnie półtora roku firma PGE Energia Odnawialna przeprowadzała zaawansowany projekt badawczy. Góra Żar była ich głównym obiektem, gdzie w 2021 roku ulokowano magazyn energii o mocy 500 kW, z pojemnością użytkową sięgającą do 750 kWh, który powstał obok znajdującej się tam farmy fotowoltaicznej.

Magazyn energii złożony został z dwóch kontenerów, zawierających układy bateryjne wykonane za pomocą technologii NMC, polegającej na wykorzystaniu litu, niklu, magnezu oraz kobaltu. Ponadto wśród wyposażenia znalazły się także konwertery prądu stałego na zmienny i stacje transformatorowe nN/SN.

Góra Żar to dopiero początek

Celem prowadzonych badań było stworzenie symulacji, które pozwoliły na zweryfikowanie wiedzy na temat funkcjonalności systemów magazynowania we współpracy z fotowoltaiką, a także ocena potencjału realizacji usług w postaci dystrybucji i przesyłu prądu.

Góra Żar i testowane magazyny energii (źródło: PGE Energia Odnawialna)

PGE Energia odnawialna ma w planach do 2030 roku zbudować kolejne magazyny energii, których łączna moc ma sięgać do 800 MW. Instalacje te mają powstawać przede wszystkim w pobliżu farm wiatrowych, a największy tego typu projekt planowany jest na terenie Żarnowca.

Poszukiwanie sposobów na przechowywanie energii elektrycznej jest niezwykle istotnym aspektem związanym z bezpieczeństwem oraz utrzymaniem stałej ilości prądu, niezależnie od warunków atmosferycznych, które bezpośrednio wpływają na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych.

Exit mobile version