Wodorowy magazyn energii Picea (źródło: Home Power Solutions)
Wodorowy magazyn energii Picea (źródło: Home Power Solutions)

Ten wodorowy magazyn energii zgromadzi prąd z paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym

Jedna z niemieckich firm zdołała opracować i wprowadzić na rynek pierwszą słoneczną instalację wodorową dla prywatnych domów. Jak działa ten ciekawy system?

Magazyn energii, który uniezależni energetycznie

Niemiecka firma Home Power Solutions wdrożyła na rynek swój najnowszy wynalazek, a jest nim wodorowy magazyn energii. Picea, bo tak nazwano to urządzenie, jest w stanie dostarczać energię elektryczną bez pozostawiania śladu węglowego. Działa zarówno w dzień, jak i w nocy, o każdej porze roku. Jej zasilanie pochodzi wyłącznie z odnawialnej energii słonecznej, czyli w oparciu o zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne.

Takie rozwiązanie to nie tylko ekologiczna metoda na zgromadzenie darmowej energii elektrycznej, ale również szansa na wypracowanie niezależności od sieci elektroenergetycznych, co jest niezwykle istotne, szczególnie w czasie ciągłych wzrostów cen za elektryczność.

Na czym polega proces magazynowania energii w wodorze?

Jak twierdzi producent, Picea realizuje swoje zadanie na dwa sposoby. Magazyn energii działa w trybie nocnym, dobowo i krótkoterminowo przechowując energię elektryczną, a także przez wzgląd na pory roku, czyli długoterminowo. Drugie rozwiązanie opiera się o wykorzystanie wodoru w celu przeprowadzenia rekompensacji braku wydajności pochodzącej ze słońca w czasie zimowym. Oznacza to, że wodór wyprodukowany z nadmiaru energii latem jest przechowywany, aby zimą wykorzystać go do ponownego wytworzenia energii elektrycznej.

Magazyn energii lokuje się w pomieszczeniu gospodarczym lub w piwnicy, gdzie zajmuje powierzchnię 1,5 m2. Wśród jego wyposażenia znajduje się urządzenie do uzdatniania wody wraz z elektrolizerem, pozwalającym na produkcję wodoru i ogniwo paliwowe, umożliwiające rekonwersję wodoru. Oczywiście urządzenie zawiera również akumulator do gromadzenia energii w trybie krótkoterminowym, którego pojemność sięga do 20 kWh.

Poza tym wewnątrz Picea umieszczono inwerter i regulator ładowania, który podłączany jest do systemu ogniw fotowoltaicznych oraz system odzysku ciepła z instalacji wentylacji domowej. Magazyn gromadzący wodór natomiast składa się z butli i umieszczany jest na zewnątrz budynku. Pełna kontrola i sterowanie odbywa się w formie inteligentnego zarządzania energią w formie aplikacji.