Filtr Less Microfiber do redukcji mikroplastiku (źródło: Samsung)
Filtr Less Microfiber do redukcji mikroplastiku (źródło: Samsung)

Oto filtr, który wychwyci mikroplastik z prania

Firma Samsung wprowadziła na rynek nowy filtr, który jest dodatkowym, zewnętrznym sprzętem dołączanym do pralki. Zadaniem urządzenia Less Microfiber jest wychwytywanie plastikowych mikrowłókien, które oddzielają się od ubrań podczas prania.

Problematyczna emisja mikroplastiku

Mikroplastik stał się już powszechnym problemem, który dotyka każdego miejsca na Ziemi. Wprowadzany do oceanów, zbiorników słodkiej wody i gleby, powoduje szkody nie tylko dla ludzkiego zdrowia, ale również zwierząt i roślin. Dlatego też pojawił się pomysł na opracowanie filtra, który będzie w stanie choć trochę przyczynić się do zredukowania emisji szkodliwego mikroplastiku.

Najnowszy filtr jest zeszłoroczną kontynuacją programu Less Microfiber, który dostępny jest już w pralkach firmy Samsung. Z kolei samo urządzenie zewnętrzne można zakupić na terenie Korei oraz Wielkiej Brytanii. W trzecim kwartale ma natomiast trafić na rynki innych krajów i być jeszcze bardziej rozpowszechniony.

Istniejący od zeszłego roku program prania Less Microfiber pozwala na zredukowanie 54% emitowanych mikroplastików. Proces ten wspomagany jest również przez technologię Ecobubble, które redukują zjawisko tarcia, dzięki czemu detergent łatwiej wnika do tkaniny.

Jak działa filtr Less Microfiber?

Nowy filtr pozwala na zwiększenie redukcji uwalnianego mikroplastiku nawet do 98%, co można porównać do około ośmiu sztuk plastikowych, półlitrowych butelek na rok, podczas używania filtra cztery razy w ciągu każdego tygodnia. Zaprezentowane urządzenie zostało pozytywnie ocenione przez przedsiębiorstwo Ocean Wide, zlokalizowane w Vancouver na terenie Kanady.

Filtr Less Microfiber do redukcji mikroplastiku (źródło: Samsung)
Filtr Less Microfiber (źródło: Samsung)

Sam filtr został wykonany z plastiku, jednak pochodzącego z recyklingu. Cechuje go trwałość i łatwe utrzymanie w czystości. Łopatki, wprawione w ruch, skutecznie wyłapują, kierują i kompresują zebrany mikroplastik. W taki sposób zgromadzony materiał należy wyjąć z filtra co najmniej raz w miesiącu. Czas pozostały do opróżnienia można łatwo śledzić w aplikacji SmartThings, gdzie użytkownik może nieustannie kontrolować stopień zapełnienia filtra.