Grawitacyjny system magazynowania energii. Australijska firma wykorzysta starą kopalnię
fot. Unsplash.com

Grawitacyjny system magazynowania energii. Australijska firma wykorzysta starą kopalnię

Australijska firma Green Gravity postanowiła wykorzystać stare, nieużytkowane już szyby kopalniane i magazynować w nich nadwyżki energii elektrycznej. Wszystko dzięki grawitacyjnemu systemowi przechowywania energii, który wykorzystuje ciężkie obciążniki.

Jak działają magazyny wykorzystujące grawitację?

Grawitacyjne systemy magazynowania energii działają podobnie do elektrowni szczytowo-pompowych, jednak są zdecydowanie tańsze. Mechanizm wykorzystywany w takich grawitacyjnych magazynach umożliwia podniesienie ciężarów, gdy energia elektryczna wyprodukowana jest w nadmiarze, natomiast opuszczenie ciężarów pozwala na uwolnienie zgromadzonej energii oraz skierowanie jej do systemu oraz odbiorców w momencie niedoborów.

Jeden z systemów wykorzystujących grawitację jest budowany w Szwajcarii przez firmę Energy Vault, który to będzie pobierał nadwyżki energii z farmy wiatrowej i gromadził go w konstrukcji o wysokości 30 pięter, wykorzystując bloki o wadze 35 ton każdy.

Sprawność tego systemu ma wynieść 80%, jednak jego konstrukcja wymaga dość sporej budowy. Dlatego też firma z Australii postanowiła podejść do tego tematu inaczej, wykorzystując nieużywane już szyby po kopalni węgla.

Magazyn energii w szybie kopalnianym

Australijska firma Green Gravity postanowiła, do celu gromadzenia energii, wykorzystać stare szyby kopalniane. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie kosztów budowy specjalnych, wysokich wież, które umożliwiają w innych tego typu systemach na wykorzystanie grawitacji i energii kinetycznej. Zaletą zastosowania technologii grawitacyjnego systemu przechowywania energii jest brak paliwa oraz zużywania medium w postaci wody, chemikaliów, piasku, skał czy gruntu, które zazwyczaj wykorzystywane są do gromadzenia i przechowywania nadwyżek energii.

Pierwszy australijski pomysł ma być wykorzystany na terenie, nieużytkowanej od dwóch lat, kopalni węgla Austar w Nowej Południowej Walii, a wyprodukowana w nadwyżce energia elektryczna ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii – słońca i wiatru. System ma wykorzystywać nie tylko szyby, ale również konstrukcję kopalni, co zdecydowanie obniży całkowity koszt powstania magazynu.

Tworzenie takich rozwiązań do gromadzenia nadwyżek energii elektrycznej mogłoby ustabilizować ceny, działanie sieci i prądu pochodzącego z OZE, a także ograniczyć wytwarzanie nieekologicznych systemów gromadzenia energii.

Efektywność różnych magazynów energii, źródło: Green Gravity
Efektywność różnych magazynów energii, źródło: Green Gravity