Samolot (źródło: Pixabay)
Samolot (źródło: Pixabay)

Pasażerowie samolotów z dostępem do internetu? To możliwe! Dobre wieści od Komisji Europejskiej

Niebawem pasażerowie samolotów dostaną możliwość komunikowania się przez telefon tak, jak na lądzie. Komisja Europejska zapowiedziała, że linie lotnicze dostaną możliwość zapewnienia swoim pasażerom dostępu do sieci. Jest to możliwe dzięki zatwierdzeniu decyzji w sprawie widma dla łączności ruchomej, zlokalizowanej na pokładach samolotów.

Pikokomórki w samolotach

Komisja Europejska podjęła już decyzję – linie lotnicze będą mogły udostępniać sieć swoim pasażerom, aby mogli z niej korzystać dokładnie tak, jak obywa się to na ziemi. Pasażerowie będą mieli dostęp do wszelkich technologii mobilnych, również do 5G.

Dostęp do sieci dla pasażerów będzie możliwy, dzięki zainstalowaniu na pokładach samolotów specjalnych urządzeń sieciowych – pikokomórek. Te kompaktowe stacje bazowe mogą być instalowane praktycznie wszędzie, a zasięg ich działania jest mniejszy w porównaniu na przykład do masztów. Usługi, dotyczące udostępnienia sieci dla pasażerów, w oparciu o nowoczesny sprzęt, będą świadczone z kabiny.

Nowe możliwości dla pasażerów samolotów, ale i samochodów

Jeżeli Parlament Europejski dopuści zaproponowany przez Komisję Europejską nowy przepis, umożliwiający dostęp do sieci, będziemy mogli na pokładach samolotów wysyłać wiadomości tekstowe, rozmawiać przez telefon i korzystać z internetu, a także pobierać dane w bezpieczny sposób, który nie zakłóci pracy pilotów. To wszystko daje nam szanse na korzystanie w pełni ze swojego smartfona, dokładnie na takim poziomie, jak na ziemi.

Pomimo ogromnej zmiany dla pasażerów, podobna propozycja pojawiła się przed dwoma laty w USA, gdzie Federalna Komisja Łączności zdecydowanie odrzuciła takie udogodnienia. Powodami był sprzeciw pilotów i załóg oraz bezpieczeństwo pasażerów i narodu.

Mimo to, poza tym, że Komisja Europejska zdecydowała o dostępie do sieci dla pasażerów na pokładzie samolotów, podjęła również decyzję o możliwości udostępnienia częstotliwości o wartości 5 GHz, co pozwoli na dostęp do sieci Wi-Fi w obrębie transportu drogowego. Ma to nastąpić do 30 czerwca 2023 roku.