Klasyczne gry z perspektywy pierwszej osoby to mekka dla osób, które zajmują się tworzeniem w wirtualnej rzeczywistości. Wiele takich pozycji otrzymało już modyfikacje dodające obsługę hełmów VR, a do chlubnej listy dołączył właśnie Half-Life 2 (2004), czyli jedna z najbardziej kultowych pozycji Valve – właściciela platformy Steam. Pozostaje więc zapytać – jak zagrać w nią za darmo?
Powstań i zabłyśnij
Pierwsza ważna informacja jest taka, że Half-Life 2 VR Mod jest dostępny bezpłatnie na platformie Steam. Niestety, do pełnego funkcjonowania wymaga on przypisanej do konta gry Half-Life 2. Ta obecnie kosztuje 35,99 złotych, choć można też poczekać i złapać ją na jakiejś wyprzedaży – jej najniższa historyczna cena to 3,59 złotych, czyli 90% obniżki. Jak widać, cierpliwość popłaca!
Gdy już wyposażycie się w pełną grę, wystarczy doinstalować modyfikację z poziomu klienta Steam. Twórcy twierdzą, że ta jest kompatybilna z wszystkimi popularnymi hełmami wirtualnej rzeczywistości. Valve Index, HTC Vive czy Meta Quest 2 – nie ma to wielkiego znaczenia. W przypadku tego ostatniego, najlepiej połączyć się z komputerem specjalnym kablem USB lub poprzez Air Link, z użyciem bezprzewodowej sieci WiFi. Po cóż wiązać się przewodami, czyż nie?
Jak tytuł wygląda w akcji? Cóż, Half-Life 2 to rasowa strzelanka FPP, więc mając Half-Life: Alyx (2020) – dedykowaną grę Valve na VR jako oparcie, ten projekt musiał zakończyć się powodzeniem. Gordon Freeman z łatwością teraz wspina się po drabinach, obraca głową i faszeruje wrogów ołowiem. Bohater też może podnosić przedmioty, choć da się zostawić standardowe ustawienie, czyli automatyczne zbieractwo. To doświadczenie dość podobne do Half-Life: Alyx, choć nie tak interaktywne, jak tytuł sprzed dwóch lat.
Większą prezentację przygotował też Maciej Makuła (@Wonziu), znany dziennikarz oraz jeden z naczelnych polskich entuzjastów technologii VR w grach. Zobaczcie na własne oczy, jak Half-Life 2 VR Mod sprawdza się w akcji.
Half-Life 2 to jeden z wielu klasyków w VR
Choć granie w VR to dalej nisza, wielu śmiałków porywa się na dostosowanie klasycznych tytułów do hełmów wirtualnej rzeczywistości. Niedawnym przykładem niech będzie chociażby Resident Evil 4, które otrzymało ekskluzywny port na urządzenia Marka Zuckerberga. Meta zaangażowała się również we współpracę z Rockstar Games, które przygotowuje GTA: San Andreas w wersji VR.
Pozostając przy temacie, swoje modyfikacje na VR otrzymały też GTA V (2013) oraz Red Dead Redemption 2 (2018), oczywiście ekskluzywnie dla komputerów PC. Polski Cyberpunk 2077 także otrzymał kawałek kodu odpowiedzialny za implementację VR. Rewolucja dzieje się na naszych oczach, tylko oddolnie. A takie działania zauważyć najtrudniej, szczególnie gdy pozostają dostępne wyłącznie na mocnych komputerach PC.