Harman Kardon Invoke już 10 marca stanie się...zwykłym głośnikiem Bluetooth

Harman Kardon Invoke już 10 marca stanie się…zwykłym głośnikiem Bluetooth

Cortana, czyli asystent głosowy Microsoftu, okazała się kolejnym niewypałem w historii firmy. Przechodząc do historii, zabiera ze sobą pierwszy (i jedyny) inteligentny głośnik, w którym została zainstalowana – Harman Kardon Invoke.

Klienci, którzy zdecydowali się kupić głośnik Harman Kardon Invoke, mogli mieć powody do zadowolenia. Ot, całkiem porządny głośnik, z zadowalającą jakością dźwięku i funkcjami inteligentnymi dostarczanymi przez…Microsoft Cortana.

Gdy rozwiązanie debiutowało na rynku, mało kto przewidywał, że okaże się tak spektakularną porażką. Dziś, gdy już wszystko wiadomo, Cortana znika z Invoke. Zgodnie z najświeższymi doniesieniami – lada dzień.

10 marca – dzień, w którym Harman Kardon Invoke przestanie być inteligentny

Jak donosi redakcja Thurrott, począwszy od 10 marca, Microsoft udostępni stosowną aktualizację dla głośnika Harman Kardon Invoke. Po jej instalacji, Cortana zamilknie na dobre, a oprogramowanie zostanie dostosowane do użytkowania głośnika jako…typowego głośnika Bluetooth, jakich na rynku pełno.

Harman Kardon Invoke
fot. Harman Kardon

Aktualizacja jest obligatoryjna i podlegają jej wszystkie głośniki połączone z siecią WiFi. Naturalnie, nie wszystkie otrzymają ją w tym samym czasie, dlatego jeśli przypadkiem korzystacie z tego urządzenia (co jest bardzo mało prawdopodobne), a po 10 marca Cortana dalej będzie aktywna, nie cieszcie się na zapas – stosowna poprawka trafi na wasz głośnik w najbliższym czasie.

Brak dostępu do usług sieciowych oznacza nie tylko niemożność korzystania z Cortany, ale też usługi Spotify Connect, dotychczas wykorzystującej połączenie WiFi. Po aktualizacji, jedynym sposobem łączności z Invoke będzie Bluetooth.

Porażka niezależna od producenta

Harman Kardon Invoke był jedynym głośnikiem z Cortaną na pokładzie. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że to nie producent urządzenia, a dostawca oprogramowania (Microsoft) odpowiada za zaistniałą sytuację. Od strony technicznej, czyli tej, za którą odpowiada firma Harman Kardon, to wciąż bardzo dobry głośnik. Wprowadzając go do sprzedaży nikt nie przewidywał, jak szybko Microsoft podejmie decyzję o wycofaniu swojego oprogramowania.

Koniec Cortany w inteligentnych urządzeniach przejdzie bez echa. Pozostali gracze – Google, Amazon i Apple, walczą nadal, produkując coraz to ciekawsze urządzenia. Szkoda tylko, że żadne nie obsługuje języka polskiego.