Umarł VAR, niech żyje Hawk-eye? Na takie wyroki zdecydowanie za wcześnie, ale być może już na najbliższych największych imprezach piłkarskich zobaczymy nowy system błyskawicznego wykrywania spalonych.
Hawk-Eye jest w stanie przekazać sędziemu informację w pół sekundy
Włodarze FIFA nie planują zatrudnić bohatera komiksów Marvela. Równie szybka technologia Hawk-Eye używana jest już z powodzeniem na meczach siatkówki czy tenisa. Dzieki tej technologii możliwe jest bardzo szybkie określenie czy piłka opuściła boisko czy też odbiła się jeszcze w jego obrębie. System ten jest na tyle skuteczny, że dziś wiele meczy tenisa odbywa się już bez udziału sędziów liniowych.
Teraz system Hawk-Eye może zawitać na boiskach piłki nożnej. Technologia ta może zostać użyta, by wykryć czy zawodnik był na spalonym i w pół sekundy przekazać informację o tym do sędziego. Taki efekt jest możliwy do osiągnięcia dzięki użyciu 12 kamer rozlokowanych wokół boiska i sztucznej intelgencji, która śledzi 29 punktów na ciele każdego z piłkarzy. Dodatkowo system śledzi także ruchy piłki.
Początkowo Hawk-Eye ma być używany w trybie pół-automatycznym. Gdy system wykryje spalonego, najpierw przekaże informację do sędziego asystenta, obecnie zajmującego się podczas meczy systemem VAR. Docelowo jednak, nowa technologia będzie w stanie przekazywać informację bezpośrednio do głównego sędziego.
Nowe technologie są testowane w Anglii
Firma, pracująca nad systemem Hawk-Eye, przeprowadza testy swojej technologii na stadionach największych angielskich drużyn tj. Manchesteru United, Manchesteru City, Liverpoolu i Chelsea. Testy jednak nie są przeprowadzane podczas meczy na żywo w Premier League.
The Times poinformował, że omawiana technologia, przynajmniej według jej twórców, już teraz jest gotowa do użycia. Fifa została już o tym zawiadomiona i teraz musi wyrazić zgodę na jej użycie. Jeśli tak się stanie, pierwszą dużą imprezą piłkarską, na której ujrzymy Hawk-Eye w użyciu, będą Klubowe Mistrzowstwa Świata FIFA. Zawody odbędą się w lutym 2022 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Sędziowie są przekonani, że nowy system może być już w użyciu na start sezonu Premier League 2023-24.
Nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie FIFA zdecyduje się użyć systemu Hawk-Eye. Możliwy jest scenariusz, w którym pomimo możliwości przekazywania informacji o spalonym głównemu sędziemu niemal natychmiastowo, FIFA zdecyduje się na wariant niebezpośredni. Tak jak z dotychczasowym systemem VAR, konieczny byłby do tego dodatkowy sędzia asystent, który przekazywałby informacje sędziemu głównemu.
Jeśli tak się stanie, trudno będzie oprzeć się wrażeniu, że zaprzepaszczono szansę na poradzenie sobie z największą wadą VAR-u. Ten, choć niezwykle dokładny, często wprowadza nawet kilkuminutowe przestoje w grze, które zaburzają tempo widowiska.