Haxophone (źródło: Crowd Supply)
Haxophone (źródło: Crowd Supply)

Haxophone – elektroniczny saksofon, który pozwoli ćwiczyć w ciszy

Ćwiczenie swoich umiejętności muzycznych na instrumentach dętych bywa uciążliwe, szczególnie dla otoczenia. Ten Haxophone pozwoli ćwiczyć w ciszy, jest lekki, tani i łatwy do skonfigurowania, a do tego dostępny w trybie open source.

Haxophone – instrument idealny do cichych ćwiczeń umiejętności muzycznych

Elektroniczne instrumenty muzyczne znane są od lat, choć wymagający instrument, jakim jest saksofon, został w tej kwestii nieco pominięty. Teraz jednak pojawiła się jego niedroga i konfigurowalna wersja.

Projekt elektronicznego saksofonu jest dostępny w trybie open source, dzięki czemu muzyk może dostosować go w sam raz do swoich upodobań i potrzeb. Choć tak wykonany saksofon nie pozwoli w pełni zastąpić prawdziwej wersji drewnianego instrumentu dętego, daje szanse na muzyczne ćwiczenia w ciszy i ruchu, rozwój muzycznych umiejętności, a przy tym jest lekki i mniejszy od tradycyjnego, dzięki czemu można go łatwiej przewozić.

Haxophone (źródło: Crowd Supply)
Haxophone (źródło: Crowd Supply)

Projekt typu open source, drukowane w 3D elementy i niski koszt naprawy

Instrument Haxophone można poddać łatwej konfiguracji, która pozwoli na dostosowanie urządzenia do potrzeb konkretnego muzyka. Możliwe jest zmodyfikowanie dźwięków, czy dodanie rozbudowanych funkcji w postaci bitów czy efektów świetlnych za pomocą LEDowych diod.

Haxophone (źródło: Crowd Supply)
Haxophone (źródło: Crowd Supply)

Oprogramowanie saksofonu zostało utworzone w jednym z najpopularniejszych języków programistycznych Rust, co dodatkowo ułatwia wprowadzanie zmian w użytkowaniu urządzenia. Haxophone działa w oparciu o nakładkę typu HAT przeznaczoną do Raspberry Pi, która tworzy układ klawiaturowy przypominający ten tworzony w prawdziwych instrumentach dętych.

Drukowalne elementy (źródło: Crowd Supply)
Drukowalne elementy (źródło: Crowd Supply)

Twórcy elektronicznego saksofonu zaprojektowali ustnik oraz czujnik ciśnienia, konieczny do wykrywania oddechu, a także udostępnili modele źródłowe elementów do druku w 3D, które mogłyby ulec zniszczeniu w czasie intensywnych ćwiczeń, dzięki czemu w łatwy sposób można naprawić urządzenie.