Odcinek specjalny serialu "Świat według Kiepskich" w technologii deepfake (źródło: Polsat Box Go)
Odcinek specjalny serialu "Świat według Kiepskich" w technologii deepfake (źródło: Polsat Box Go)

Nowy odcinek „Świata według Kiepskich” ze zmarłymi aktorami. Dzięki deepfake

Moc sztucznej inteligencji pozwoliła na stworzenie nowego odcinka kultowego, polskiego serialu. Deepfake postaci Boczka i Paździocha pojawiły się w odcinku specjalnym „Świata według Kiepskich”. Jak to możliwe?

Technologia AI, która daje szanse na tworzenie nowych produkcji

Deepfake jest technologią, działającą w oparciu o wykorzystanie sztucznej inteligencji do przetworzenia obrazów i dźwięków na podstawie wcześniej nagranego filmu. Z takiej opcji korzystano już wielokrotnie, choćby w reklamie ze znanym aktorem Brucem Willisem, który z powodów zdrowotnych nie jest już w stanie uczestniczyć w nagraniach.

Zdarza się, że deepfake wykorzystywany jest również do łamania prawa i generowania oszustw, czego doświadczył Rafał Trzaskowski, a amerykańska armia ma w planach wprowadzenie technologii do operacji propagandowych.

Tym razem jednak technologia ta pozwoliła na stworzenie odcinka specjalnego znanego polskiego serialu „Świat według Kiepskich” i, choć nagrywanie kolejnych sezonów w „pełnym składzie” nie jest już możliwe, dzięki sztucznej inteligencji udało się odtworzyć zmarłe, niezwykle istotne dla serialu postacie.

Nowy odcinek „Świata według Kiepskich” ze zmarłymi aktorami. Dzięki deepfake
Świat według Kiepskich (źródło: Polsat Box Go)

Odcinek specjalny wykorzystuje deepfake

Dariusz Gnatowski, znany jako Arnold Boczek, a także Ryszard Kotys, grający rolę Mariana Paździocha, którzy zmarli przed dwoma laty, zostali odtworzeni w odcinku specjalnym, dzięki sztucznej inteligencji oraz technologii deepfake. Użycie wizerunków zmarłych zostało poprzedzone zgodą ich rodzin.

Odcinek specjalny został zatytułowany „Wieczna kwarantanna” i jest 589. odcinkiem tego serialu, który w przeszłości powodował radość i śmiech w domach Polaków. Wszystkie odcinki, czyli 31 sezonów serialu, wraz ze specjalnym, stworzonym w technologii deepfake, dostępne są w pakiecie Polsat Box Go Premium.