Hologram stadionu piłkarskiego (źródło:telekom.com)
Hologram stadionu piłkarskiego (źródło:telekom.com)

Oto komunikacja jutra. Hologramy i AI wchodzą do gry

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak będzie wyglądała nasza komunikacja za kilka lat? Czy będziemy nadal korzystać z tradycyjnych telefonów i routerów, czy może czeka nas coś zupełnie nowego? Deutsche Telekom rzuca światło na tę kwestię, prezentując „Concept T” – wizję przyszłości, w której to hologramy i sztuczna inteligencja (AI) stają na czele innowacji.

Komunikacja przyszłości: głos i gesty zamiast przycisków

Wyobraź sobie świat, w którym zamiast pisać wiadomości, wystarczy, że powiesz coś na głos lub wykonasz gest, a twój router — teraz zaawansowane urządzenie z AI — zrozumie cię i wykona polecenie. Brzmi jak scenariusz z filmu science-fiction? Dzięki „Concept T„, może to stać się rzeczywistością szybciej, niż myślisz.

Widok koncepcyjny - rozmowa z awatarem Emma (źródło:telekom.com)
Rozmowa z awatarem Emma (źródło: telekom.com)

„Concept View” to część projektu, w którym pojawia się Emma — hologram i AI w jednym, która może stać się twoją osobistą asystentką. Nie tylko pomoże w wyborze filmu na wieczór czy pokaże, jakie buty pasują do nowych spodni, ale też zarządza wszystkim w nowoczesnym domu, od sieci Wi-Fi po zakupy online. To jak mieć przyjaciela, który zawsze jest na miejscu, gotowy pomóc. Jest też na bieżąco z usługami Deutsche Telekom. Co więcej, zna szczegóły umowy i usług, z jakich korzystasz. Rozpoznaje również indywidualne zachowania użytkownika i wie, które z urządzeń do holograficznych rozmów wideo, telewizji, czy gier preferuje on najbardziej. To wszystko, by stać się niemalże asystentem idealnym.

Co sprawia, że „Concept T” jest takie wyjątkowe? To nie tylko futurystyczne funkcje, ale również sposób, w jaki jest zaprojektowane. Zamiast skupiać się na zimnej technologii, Deutsche Telekom myśli o urządzeniach, które będą emocjonalnym doświadczeniem. „Concept View”, czyli ta szklana kula, która ma być routerem przyszłości, pokazuje, że przyszłość komunikacji to nie tylko gadżety, ale coś, co może stać się elementem życia.

Dostosuj do swoich potrzeb

Lubisz mieć wszystko dopasowane do swoich potrzeb? „Concept Level” pozwala na stworzenie własnego, idealnego urządzenia. Prototyp zakłada dodawanie modułów do monitorowania domu, asystenta do ćwiczeń, czy nawet portfela cyfrowego na kryptowaluty. To jak klocki, z których buduje się idealne urządzenie komunikacyjne.

Podstawa działa jak zwykły router, ale z tą różnicą, że można do niej dodawać różne elementy. Na przykład moduł z ekranem, który umożliwia kontrolowanie domu za pomocą głosu i pokazuje informacje o nim, jak np. ile prądu zużywa dom. Jest też specjalny element w kształcie stożka, który zyskał opcję monitoringu pomieszczeń. Dzięki temu użytkownik zostanie poinformowany o ewentualnych włamaniach, lub też o tym czy drzwi wejściowe są zamknięte.

Osoby starsze również poczują się zaopiekowane, dzięki modułowi z czujnikami, które zarejestrują upadek, lub też znaczne wahania tętna. Gdy to się stanie, zostanie wysłane automatyczne powiadomienie do bliskich lub lekarza.

Pojęcie poziom - system modułowy (źródło:telekom.com)
„Concept Level” – system modułowy (źródło: telekom.com)

Na koniec mamy „Concept Buddy”, małego robota, który może stać się nowym członkiem rodziny. Pomaga w codziennych czynnościach i sprawia, że dom staje się inteligentniejszy i bardziej przyjazny. Oferuje wszystkie funkcje asystenta głosowego, a przy tym jest mobilny. Wbudowane kółka pozwalają robotowi poruszać się po domu, jednocześnie np. informując o jakości powietrza w pomieszczeniach.

Może także z powodzeniem pomóc zadbać o domowe rośliny, dzięki wbudowanemu projektorowi. Wystarczy, że wyświetli obraz chmury deszczowej nad kwiatami, którym wyraźnie doskwiera brak wody i w ten sposób przypomni o podlewaniu. Sprawdzi się również w roli trenera, pokazując wideo z treningiem i zwróci uwagę na prawidłowe wykonywanie ruchów. To wszystko pokazuje, że z powodzeniem może stać się nowym „przyjacielem”.

Koncepcja kumpla - przyjazny lokaj (źródło:telekom.com)
„Concept Buddy” – przyjazny lokaj (źródło: telekom.com)

„Concept T” od Deutsche Telekom to tylko prototyp. Nic nie wiadomo o jego wprowadzeniu na rynek czy cenie. Miło by było jednak zobaczyć takie urządzenia w naszych domach!