Epic OneWater Brew (źródło: epiccleantec.com)Epic OneWater Brew (źródło: epiccleantec.com)Epic OneWater Brew (źródło: epiccleantec.com)Epic OneWater Brew (źródło: epiccleantec.com)Epic OneWater Brew (źródło: epiccleantec.com)Epic OneWater Brew (źródło: epiccleantec.com)
Epic OneWater Brew (źródło: epiccleantec.com)

Piwo z recyklingowanej wody szarej – smak przyszłości

Suszę w Kalifornii można by opisać jako „historyczną”. Właśnie dlatego, by przeciwdziałać jej skutkom, Epic Cleantec i Devil’s Canyon Brewing Company postanowiły stworzyć coś wyjątkowego – piwo z recyklingowanej wody. Czy to jest smak przyszłości?

Piwo, które zmienia zasady gry

Epic OneWater Brew to nietypowe piwo, stworzone z recyklingowanej szarej wody – tej z naszych pryszniców, pralni i umywalek. Ten nietypowy „składnik” pozyskano z 40-piętrowego budynku mieszkalnego w sercu San Francisco, gdzie Epic Cleantec ma swoją siedzibę.

Jednak na próżno szukać tego produktu na półkach sklepowych. To piwo z misją – stworzone, aby rozpocząć dyskusję na temat możliwości recyklingu wody. To nie tylko napój, to przede wszystkim potężne orędzie, które pokazuje, że zrównoważone rozwiązania w browarnictwie są możliwe i niezwykle potrzebne.

Epic OneWater Brew (źródło: epiccleantec.com)
Epic OneWater Brew (źródło: epiccleantec.com)

Wyjątkowy smak przyszłości

A jak smakuje to innowacyjne piwo? Podobno… zaskakująco dobrze. Osoby, które miały okazję je spróbować, określają jego smak jako orzeźwiający. Nie znajdziemy w nim jednak żadnych nut, które mogłyby zdradzić jego niecodzienny skład. Brak w nim smaku prysznica czy prania ;). Pijąc je w barze, prawdopodobnie nie odróżnilibyśmy go od innych produktów tego typu.

Zastosowanie technologii recyklingu wody

Technologicznie rzecz biorąc, przekształcenie szarej wody w wodę pitną to nie problem. Wykorzystanie technologii Epic Cleantec do produkcji piwa wiąże się z dodatkowym atutem – kontrolą nad procesem oczyszczania, co umożliwia dostosowanie go do wymagań producenta piwa.

Epic prowadzi pierwszy zatwierdzony system recyklingu szarej wody w San Francisco. Wszystkie budynki wzniesione po 1 stycznia 2022 roku są zobowiązane do instalowania systemów ponownego użycia wody na miejscu. W 40-piętrowym budynku mieszkalnym w dzielnicy SoMa zaprojektowano go do recyklingu 7500 galonów wody dziennie, czyli około 2,5 miliona galonów w ciągu roku.

Wprowadzenie takich systemów do budynków, które globalnie zużywają 14% całkowitej ilości wody, może przynieść znaczące korzyści dla środowiska.