Inteligentna lornetka AX Visio (źródło: Swarovski Optik)
Inteligentna lornetka AX Visio (źródło: Swarovski Optik)

Ta inteligentna lornetka z AI rozpozna ponad 9 tysięcy gatunków zwierząt

Swarovski Optik AX Visio to lornetka, ale nie byle jaka! Jej funkcjonalność została powiększona o technologię sztucznej inteligencji, której zadaniem jest rozpoznawanie i zidentyfikowanie napotkanych przez użytkownika zwierząt. Sprzęt ten pozwala też na robienie zdjęć i tworzenie nagrań.

Wyjątkowa lornetka zasilana AI

Marka Swarovski Optik to firma zajmująca się produkcją urządzeń optycznych, takich jak lornetki czy lunety, charakteryzujące się wysoką jakością obserwacji różnego rodzaju obiektów. Producent, podczas tegorocznych targów technologicznych, zaprezentował nowy rodzaj sprzętu, który zyskał dostęp do sztucznej inteligencji.

Swarovski Optik AX Visio to inteligentna lornetka z modułem GPS. Na pierwszy rzut oka urządzenie wygląda jak standardowy i powszechnie znany instrument optyczny, jednak wewnątrz skryta została zaawansowana technologia, pozwalająca na automatyczne rozpoznawanie i identyfikowanie ponad 9 tysięcy gatunków zwierząt. Co więcej, obserwator może wykonywać zdjęcia i rejestrować nagrania oraz na bieżąco nimi zarządzać czy udostępniać z poziomu połączonego z lornetką smartfona.

Zasada działania i cena

Tworzenie urządzenia trwało około pięciu lat. Sprzęt został wyposażony w procesor NPU (Neural Processing Unit), dzięki czemu przetwarzanie wykrytych obiektów oraz dostarczanie informacji jest szybkie. Swarovski AX Visio ma wymiary 10×32, co oznacza 10-krotne powiększenie oraz średnicę obiektywów rzędu 32 milimetrów.

Lornetka jest prosta i intuicyjna w użyciu. W momencie odnalezienia interesującego użytkownika obiektu wystarczy nacisnąć czerwony, okrągły przycisk, a urządzenie w ciągu około pięciu sekund wyświetli na ekranie informacje na temat zidentyfikowanego zwierzęcia.

Za projekt wyjątkowego gadżetu odpowiedzialny jest Marc Newson. Inteligentna lornetka trafi do sprzedaży już w lutym 2024 roku. Jej cena nie jest jednak mała i wynosi 21700 złotych.

Inteligentna lornetka AX Visio (źródło: Swarovski Optik)