Tej przyczepy nie przewróci nawet podmuch silnika odrzutowego Boeinga
fot. Pixabay

Tej przyczepy nie przewróci nawet podmuch silnika odrzutowego Boeinga

Liczba tirów jeżdżących po naszych drogach jest ogromna. Niestety, bardzo często zdarza się, że te wielkie pojazdy są przyczyną wypadków, bądź bezpośrednio w nich uczestniczą. W momencie, gdy dojdzie do zdarzenia, w którym szoferka razem z naczepą się przewraca, kierowcy mają 50% szans na przeżycie.

Na te dość druzgoczące dane zareagowała firma Axicle i w swojej ostatniej prezentacji pokazała płytę mocującą przyczepę, która ma na celu zapobieganie przewracaniu się ładunków. Niby nic, jednak przyczepa ma stać stabilnie nawet pod potężnym podmuchem silnika odrzutowego Boeinga.

Technologia TARS może ocalić kierowców tirów

Kierowcy tirów bardzo często w swoich naczepach przewożą towary o wadze przeliczanej w tonach. Wydawać by się mogło, że taki ładunek sprawia, że całość pojazdu trzyma się stabilnie w pionie i nic nie jest w stanie sprawić, by przechylił się na bok. Jednak wystarczy błąd kierowcy, innych uczestników ruchu lub silny podmuch wiatru, by przechylić ciągnik siodłowy. Axicle postanowiło temu przeciwdziałać i postanowiło zaprezentować system TARS, który być może uratuje niejedno życie kierowcy.

Moment oderwania się naczepy źródło: Youtube

Innowacyjna płyta mocująca naczepę, która zaprojektowana została w celu zapobiegania urazom i śmierci wśród kierowców ciężarówek, sprawdziła się nawet podczas spotkania z silnikiem odrzutowego Boeinga.

Podmuch, wytworzony przez silnik odrzutowca, był w stanie wywrócić naczepę, jednak płyta w porę zareagowała na niebezpieczeństwo i wzmocniła szoferkę w ten sposób, by ta pozostała bezpieczna w pionie.

Inteligentne Axicle rozwiązanie zredukuje liczbę ofiar śmiertelnych

Kalifornijska firma, dzięki swojemu inteligentnemu rozwiązaniu, zakłada zmniejszenie liczby zgonów w wyniku tego typu wypadków o nawet 9000. Oczywiście te dane, póki co, dotyczą Stanów Zjednoczonych, ale zastosowana technologia będzie przydatna na całym świecie.

Innowacyjna płyta sprzęgająca jest wyposażona w system zapobiegający przechyłowi ciągnika (TARS), który ma inteligentne czujniki wykrywające informację o wibracjach na drodze oraz sile wiatru. W momencie, gdy zachodzi taka potrzeba, uruchamia się mechanizm zwalniający, który w ciągu milisekundy może odczepić naczepę od przodu ciężarówki i w ten sposób utrzymać kabinę (i kierowcę) w pozycji pionowej.

Przeprowadzony test możecie obejrzeć poniżej.