AutoDuck (źródło: hackaday.io)
AutoDuck (źródło: hackaday.io)

Inteligentna wentylacja pomieszczeń pomoże zaoszczędzić na ogrzewaniu

Kiedy rachunki za energię elektryczną zdają się stale rosnąć, wiele rodzin poszukuje sposobów na ich zmniejszenie. Każdy, nawet najmniejszy krok w stronę oszczędzania energii, jest wart uwagi, a jednym z mniej znanych, ale skutecznych rozwiązań, są automatyczne przesłony kanału powietrznego. Wielu z nas mieszka w budynkach, gdzie każde mieszkanie ma swoją mini-wentylację. Zimą stają się one dość uciążliwe, powodują przeciągi, co potencjalnie zwiększa koszty ogrzewania.

Jak działa inteligentna wentylacja?

Koncepcja urządzenia wydaje się dość sensowna: AutoDuct po prostu zamyka kanał, gdy chłodzenie jest niepotrzebne, więc zimne powietrze nie dostaje się do mieszkania z zewnątrz. Eliminując ten przeciąg, zmniejsza zużycie systemu ogrzewania i ostatecznie wpływa na wysokość rachunków za energię elektryczną.

Montaż AutoDuct (źródło: hackaday.io)
Montaż AutoDuct (źródło: hackaday.io)

Mówiąc dokładniej, blokuje przepływ powietrza za pomocą prostego, ale niezawodnego mechanizmu śruby, który zamyka kanał wentylacyjny. Jest to proces wolny, ale w tym przypadku nie stanowi to problemu. Kluczowe są niezawodność i moment obrotowy, a śruba jest idealna do tego zadania. Napędzana przez silnik prądu stałego, wprawia w ruch czujnik efektu Halla, który wykrywa, kiedy jest całkowicie zamknięta.

AutoDuct umiejscawia się od wewnętrznej strony kanału, gdzie użytkownik może go zamocować i uzyskać do niego dostęp.

Kontroler i integracja z innymi systemami

Kontroler PCB otwiera i zamyka kratkę wentylacyjną w razie potrzeby. Wyposażony jest w mikrokontroler Microchip PIC32MX, moduł Bluetooth Low Energy HM-17, zegar czasu rzeczywistego oraz czujnik temperatury i wilgotności.

Ma różne tryby pracy, dzięki czemu może otwierać się i zamykać według harmonogramu, progów temperatury czy wilgotności lub na podstawie sygnałów zdalnych. Może łączyć się z Apple Homekit za pomocą modułu BLE, umożliwiając integrację AutoDuct z innymi systemami. Dzięki temu można na przykład zamknąć kanał za każdym razem, gdy grzejnik działa, lub otworzyć go, gdy termostat pokazuje temperaturę powyżej określonego poziomu.

Wszystkie niestandardowe części mechaniczne nadają się do druku 3D, udostępniono je wraz z plikami PCB i kodem. Dzięki temu, jeśli masz zdecentralizowany system wentylacyjny, możesz zbudować własny AutoDuct.