Rozwiązania, które możemy podciągnąć pod hasło inteligentny dom, będą z roku na rok zyskiwały coraz większą popularność. Dane statystyczne mówią wprost – wkrótce rozwiązania inteligentnego domu zagoszczą w niemal każdym gospodarstwie.
Rozwiązań IoT jest więcej, niż może się wydawać
Z czym najczęściej kojarzą się rozwiązania inteligentnego domu? Pierwsze skojarzenia to inteligentne sprzęty AGD, takie jak odkurzacze czy pralki, tuż po nich oświetlenie czy głośniki z dostępem do asystentów głosowych. Tymczasem inteligentny dom może mieć w sobie znacznie więcej rozwiązań IoT, niż widać to na pierwszy rzut oka.
Inteligentne może być (niemal) wszystko
Urządzenia, do których możemy przypisać określenie inteligentny dom można podzielić na co najmniej kilka dużych grup:
- sterowanie i łączność;
- rozrywka;
- komfort i oświetlenie;
- bezpieczeństwo;
- zarządzanie energią;
- inteligentne AGD
Na podstawie powyższej listy, do rozwiązań inteligentnego domu możemy dołączyć wszelkiego rodzaju przełączniki i aplikacje mobilne, głośniki bezprzewodowe, klimatyzatory, żarówki, zdalnie sterowane zamki do drzwi i mechanizmy sterujące roletami, sterowane przy pomocy smartfonów gniazdka i zawory (również te z funkcją detekcji wycieku i zalania) czy wspomniane wcześniej odkurzacze.
Inteligentny dom, z roku na rok, coraz popularniejszy
Dane dotyczące rosnącej popularności rozwiązań inteligentnego domu można znaleźć, między innymi, w amerykańskim serwisie Statista. Poniżej przykładowy wykres, który prezentuje przewidywania dotyczące rozwoju rozwiązań inteligentnego domu w najbliższych latach (2020-2024). Dane zebrane zostały w maju 2020 roku dlatego uwzględniają ewentualny negatywny wpływ pandemii COVID-19.
Na podstawie wykresu możemy zauważyć, że każda wyżej wymieniona dziedzina sprzętu, składająca się na inteligentny dom, będzie dynamicznie rosła. Do 2024 najpopularniejszymi, inteligentnymi sprzętami w gospodarstwie domowym będą te związane z kontrolą i łącznością. W samych tylko Stanach Zjednoczonych, będą obecne w ponad 67,2 milionach gospodarstw domowych. Nieco mniejszą popularność osiągną rozwiązania związane z komfortem i oświetleniem (48,5 miliona gospodarstw w USA), oraz rozrywką (46,8 mln gospodarstw domowych).
Podobnej dynamiki wzrostu możemy spodziewać się również w Polsce, gdzie coraz żywotniej interesujemy się rozwiązaniami spod nazwy inteligentny dom. Widać to, po rozwijającej się ofercie lokalnych producentów tego typu urządzeń, takich jak Fibaro, Gerda czy Zamel. Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że inteligentny dom to przyszłość, która spotka praktycznie każdego z nas.