Firma Oura przeprowadziła badanie wśród ciężarnych z użyciem swojego flagowego produktu. Celem testów było zweryfikowanie czy inteligentny pierścień jest w stanie przewidzieć wystąpienie porodu przed lub po terminie sugerowanym przez tradycyjne wyliczenia.
Oura oszacuje kiedy nastąpi poród?
Marka Oura zaprezentowała swoje najnowsze badania dotyczące przewidywania daty porodu przez inteligentny pierścień, w odniesieniu do terminu wyznaczonego za pomocą tradycyjnych metod, a więc w oparciu o dane fizjologiczne. Do testów zaproszono 127 ciężarnych kobiet, które zastosowały urządzenie Oura jako sprzęt monitorujący parametry życiowe, np. takie jak tętno.
Jak wynika z informacji udzielonych przez producenta, zaledwie 5% porodów odbywa się w szacowanym podczas ciąży terminie rozwiązania. Z kolei data wyznaczana w oparciu o wiek płodu oraz pierwszy dzień ostatniej miesiączki wyznaczana jest właściwie w 51% porodów.
Zastosowanie produktu Oura w 71% przypadków pozwoliło na przewidzenie czy akcja porodowa rozpocznie się wcześniej, czy później w porównaniu do szacowanego terminu.
Inteligentny pierścień coraz bardziej funkcjonalny
Według badaczy, inteligentny pierścień jest w stanie przewidywać opóźnienie lub przyspieszenie porodu dzięki mierzonej temperaturze oraz pojawiającej się średniej i wysokiej aktywności, a także na podstawie pomiarów parametrów snu. Wśród nich można wspomnieć o mierzeniu fazy REM, całkowitej oraz odpoczynku. Łącznie do szacowania daty porodu naukowcy użyli aż 30 wskaźników generowanych na podstawie pomiarów gadżetu Oura.
Inteligentny pierścień zyskuje coraz to więcej funkcji. Sprzęt nie tylko mierzy podstawowe parametry życiowe użytkownika, ale m.in. może komunikować się z ciągłymi monitorami glikemii, śledzi sen oraz odżywianie, a także wspiera kobiety w monitorowaniu cyklu menstruacyjnego.
Jednym ze szczególnie istotnych parametrów do kontrolowania miesiączki jest zdolność do określania fazy lutealnej i pęcherzykowej przez Oura w oparciu o zmiany w temperaturze ciała.