ISS
ISS (źródło: Pixabay)

Robotyczne ramię zostało uruchomione w kosmosie

O tym, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna miała zostać opuszczona, a nawet zniszczona, słyszeliśmy już wielokrotnie. Wygląda jednak na to, że chyba w najbliższym czasie nie dojdzie do niczego podobnego. Prowadzone są tam nadal prace nie tylko konserwacyjne, ale także i modernizacyjne. A ostatnio nawet miało miejsce uruchomienie robotycznego ramienia znajdującego się na zewnątrz modułu „Nauka”. Dokonało tego dwóch rosyjskich astronautów w czasie około siedmiu godzin.

Robotyczne ramię działa w kosmosie

Wydarzenie to miało miejsce w czwartek 28 kwietnia około godziny 17 polskiego czasu. Wtedy to dwaj rosyjscy astronauci – Oleg Artemijew i Denis Matiejew – opuścili pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Prace odbywały się na orbicie, po której porusza się ISS, czyli na wysokości ponad 400 kilometrów nad Ziemią. Panowie mieli do wykonania dwa zadania — usunąć i wyrzucić koce termiczne, pokrywające roboryczne ramię, a także zwolnić blokady startowe.

To nie pierwszy taki spacer kosmiczny w ich wykonaniu

Robotyczne ramię, znajdujące się na zewnątrz jednego z modułów stacji, pozostawało do tej pory zabezpieczone. Astronauci zdejmowali części przytwierdzone do niego przez siedem godzin i czterdzieści dwie minuty. Z uwagi na to, że kosmiczne spacery są dość częstym elementem ich zadań, postanowili również nieco je sobie ułatwić i przymocowali do zewnętrznej powłoki więcej poręczy przydatnych podczas przemieszczania się.

W tym roku to już piąty spacer kosmiczny, podczas którego dokonano niezbędnych napraw oraz rozbudowy urządzeń badawczych. W historii funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – dwieście pięćdziesiąty.

Nagranie z wydarzenia dostępne w sieci

Nagranie, które opublikowało NASA, przedstawia kosmonautów w czasie wykonywania zadań. Machają oni kocom termicznym na pożegnanie, gdy te lecą w przestrzeń kosmiczną. Na szczęście NASA uspakaja osoby mające wątpliwości, czy takie rozwiązanie jest bezpieczne. Koce nie powinny w żaden sposób zakłócać orbity stacji.

Pomysłodawcą mechanicznego ramienia jest Europejska Agencja Kosmiczna. Wyróżnia je to, że jest pierwszym tego typu urządzeniem, działającym na zewnątrz stacji. Astronauci już szykują się na kolejne wyjście do przestrzeni kosmicznej, gdyż zapewne niedługo powstanie potrzeba jego pełnej kalibracji. Dodatkowo zaplanowane jest też uruchomienie śluzy ułatwiającej opuszczenie modułu.