obrączkowe Zaćmienie Słońca
źródło: Pixabay

Wieczorem zaćmienie Słońca. Szkoda, że nie w Polsce

Zaćmienia Słońca to z pewnością widok zapierający dech w piersi – szczególnie dla fanów kosmosu i astrofizyki. Nie jest to jednak najczęściej występujące wydarzenie, z racji na specyficzne warunki do spełnienia. W tym roku na świecie nie wystąpiło jeszcze żadne zaćmienie, jednak dzisiaj w pewnej części globu będzie można obserwować to piękne zjawisko. Ci, którzy chcą je zobaczyć będąc w Polsce, nic nie stracą – dzięki technologii będzie to możliwe.

Zaćmienie Słońca będzie miało miejsce dzisiaj, ale nie w Polsce

Pierwsze zaćmienie Słońca w 2022 roku, niestety, nie będzie widoczne dla Europejczyków, a tym prędzej dla nas – w Polsce. Doświadczenie dzisiejszego zjawiska ma być możliwe w Ameryce Południowej – najlepszy widok będą mieli mieszkańcy Chile. Co więcej, zaćmienie będzie widoczne z Antarktydy, Oceanu Spokojnego i Atlantyckiego – chociaż raczej nie znajdzie się tam zbyt wielu potencjalnych ochotników.

Zaćmienie Słońca ma rozpocząć się o godzinie 20:45 naszego czasu, natomiast jego szczyt (w momencie, gdy przysłoni największy procent Słońca), będzie miał miejsce około godziny 22:41. Wydarzenie powinno zakończyć się 1 maja – dokładnie 37 minut po północy.

Nie zapowiada się, aby całe Słońce zostało przysłonięte, bowiem dzisiejsze zaćmienie będzie tylko częściowe – NASA określa, że Księżyc zakryje maksymalnie 64% widocznej powierzchni głównej gwiazdy Układu Słonecznego.

W praktyce najpewniej będzie to wyglądało, jakby ktoś odgryzł kawałek Słońca. Nie zapowiada się, aby było tak spektakularne, jak najbliższe całkowite zaćmienie Słońca (które będzie widoczne w Stanach Zjednoczonych w 2024 roku), to i tak powinno zrobić wrażenie na oglądających.

No dobrze, ale my z Polski nie będziemy go w stanie obejrzeć – to prawda. Kto powiedział, że aby oglądać zjawisko, trzeba być na miejscu?

Obecna technologia – Internet i transmisje na żywo – umożliwiają obejrzenie wydarzenia w czasie rzeczywistym. Fakt faktem, kamera w pełni nie odda tak realizmu, jakbyśmy byli na miejscu, jednak chociaż na chwilkę warto pooglądać transmisję, która za kilka godzin odbędzie się przykładowo na tym kanale YouTube.

Dla tych, którzy chcą zobaczyć zaćmienie Słońca w naszym kraju, jeszcze nic straconego, ponieważ 25 października tego roku i my dostaniemy możliwość obejrzenia częściowego zaćmienia.