Pokłosiem parzenia kawy jest konieczność czyszczenia urządzenia, w którym ją przygotowujemy. Jaki więc sprzęt wybrać, aby ułatwić sobie życie i cieszyć się ciepłą kawą zamiast kilkuminutowego sprzątania?
Smak kawy a rodzaj ekspresu
Kawa espresso jest uznawana za bazowy rodzaj tego trunku, z którego możemy wykonać mnóstwo różnego rodzaju napojów, takich jak latte macchiato, cappuccino czy flat white. Do prawidłowego zaparzenia espresso zazwyczaj używa się ekspresu ciśnieniowego.
Na rynku można znaleźć wiele rodzajów tego sprzętu, wyróżniających się oczywiście odmienną budową. Poza popularną i dość tanią wersją urządzenia na kapsułki, można spotkać również kolbowy i automatyczny, taki jak na przykład ekspres ciśnieniowy TE651319RW. Każdy jednak wymaga od jego użytkowników uwagi. Dbałość o regularne czyszczenie ekspresu do kawy jest podstawą tego, aby urządzenie działało odpowiednio i przez wiele lat gwarantowało idealny, lubiany przez nas smak przygotowywanego napoju. W jaki więc sposób utrzymać ekspres ciśnieniowy w ładzie i porządku?
Dlaczego czyszczenie ekspresu do kawy jest tak istotne?
O procesie czyszczenia ekspresu na pewno możemy dowiedzieć się wiele od producenta, który szczegółowe informacje umieścił w instrukcji obsługi urządzenia czy w wideo dostępnych w internecie. Jak to jednak wygląda od strony praktycznej?
Najprostszą częścią jest doprowadzenie do porządku obudowy, a więc zewnętrznych części urządzenia. Do tego procesu konieczne jest użycie nasączonej wodą szmatki, ewentualnie delikatnego środka, a także ściereczki, aby wytrzeć korpus do sucha. O ile realizujemy ten proces regularnie, będzie to wystarczające.
Opróżnianie pojemnika na fusy też nie powinno powodować problemów, warto jednak po wysypaniu zawartości przemyć zbiornik pod bieżącą wodą i usunąć szmatką czy ręką zalegające pozostałości. Kolejną dość prostą czynnością jest oczyszczenie pojemnika na wodę, który wystarczy regularnie przemyć pod bieżącą wodą i przetrzeć wewnętrzne oraz zewnętrzne ścianki.
Dalej niestety mogą zacząć się schody, bo efektywność procesu zależy od rodzaju wody, której używamy. Jeśli jest przefiltrowana (na przykład za pomocą dzbanka filtrującego) lub źródlana, prawdopodobnie przez długi czas nie spotkamy się z zalegającym kamieniem. Wprowadzenie wody mineralnej czy popularnej kranówki może jednak dość szybko doprowadzić nasz ekspres do awarii, gdyż jony wapnia i magnezu w niej zawarte, wytrącają się w postaci węglanów, generując ten problematyczny osad.
Podobnie sprawa się ma, jeśli nasz ekspres został wyposażony w dyszę do spieniania mleka, gdzie pozostałości pianki wewnątrz obiegu mogą szybko się psuć. Ją również trzeba w miarę możliwości rozłożyć i regularnie myć.
W przypadku ekspresów kolbowych dochodzi także konieczność dokładnego wyczyszczenia portafiltru, potocznie nazywanego kolbą, wewnątrz którego gromadzi się tłuszcz kawowy, wpływający na smak kawy.
Automatyczne ekspresy czyszczą się (prawie) same
Nowoczesne ekspresy ciśnieniowe zazwyczaj same informują użytkownika o potrzebie wykonania czynności czyszczących. Zazwyczaj odbywa się to tak, że podczas uruchamiania czy zrobienia kawy sprzęt wyświetla powiadomienie o potrzebie odkamieniania, czyszczenia czy na przykład płukania.
Konieczne wtedy jest przeprowadzenie wymaganego przez sprzęt cyklu, po pierwsze przez wzgląd na bezpieczeństwo naszego urządzenia, zachowanie idealnego smaku, ale również, aby zachowanie gwarancji na sprzęt. Przykładowo ekspres automatyczny SIEM TE657319RW już w jednym cyklu zarówno czyści, jak i odkamienia urządzenie.
Producenci udostępniają specjalne płyny czy tabletki, a nawet zestawy czyszczące, dedykowane do konkretnego modelu sprzętu. Zadaniem użytkownika jest jedynie ich zakup oraz wprowadzenie zadanego środka do odpowiedniej części urządzenia według instrukcji, a następnie uruchomienie cyklu czyszczącego, którego w danym momencie potrzebuje ekspres.
Co istotne, większość automatów przy każdym wyłączeniu samodzielnie przepłukuje system kawowy i mleczny lub przypomina o tym użytkownikowi, co sprawia, że ekspres jest wstępnie oczyszczony po każdym cyklu przygotowywania kaw.
Nieco bardziej zaawansowane ekspresy można już spokojnie zakwalifikować do sprzętów typu Smart Home. Sukcesywnie wprowadzane inteligentne systemy pozwalają nawet kontrolować przyszłe potrzeby czyszczenia za pomocą aplikacji, dzięki czemu użytkownik może bez problemu zaplanować wymagane przez producenta czynności. Powiem szczerze, funkcja ta jest naprawdę przydatna, szczególnie jeśli planujemy większe spotkanie, a nie chcemy spotkać się z koniecznością przeprowadzenia konserwacji przy gościach.
Poza tym, niektóre dedykowane aplikacje mają naprawdę mocno rozbudowane funkcje. Można poznać liczbę wykonanych kaw czy dostosować ilość każdego ze składników napoju, aby udało się uzyskać ten idealny dla nas smak.
Ekspresy automatyczne, pod względem utrzymania czystości, będą zdecydowanie najlepszym wyborem. Procesy płukania, odkamieniania czy czyszczenia systemu spieniania są najprostsze. Dlaczego? Bo cały proces zrealizują za nas praktycznie same, nie będą wymagały od nas kilkunastu minut sprzątania i rozkładania sprzętu, który końcowo zaleje nam podłogę w kuchni. Cała rola użytkownika pod względem czyszczenia ograniczy się do opróżniania pojemnika na skropliny, fusy oraz zewnętrzne przetarcie, a raz na jakiś czas dodanie odpowiedniego środka i wybór cyklu czyszczącego.
Pamiętajmy, utrzymanie w ładzie ekspresu do kawy, bez względu na jego rodzaj, to podstawa dobrego smaku trunku, skuteczne zapobieganie rozwojowi pleśni, grzybów czy bakterii, które mogą bezpośrednio wpływać na nasze zdrowie, jednocześnie zapewniając zachowanie gwarancji producenta.
Materiał powstał na zlecenie RTV Euro AGD i zawiera lokowanie urządzeń dostępnych w ofercie sklepu