Lanzador (źródło: Lamborghini)
Lanzador (źródło: Lamborghini)

Lamborghini stawia na elektryki. Koncepcyjny Lanzador już zaprezentowany

Lamborghini zaprezentował nowy pojazd elektryczny, którego forma została zainspirowana statkiem kosmicznym. Choć samochód ten prawdopodobnie nie trafi w obecnej postaci do fabryki, to z pewnością stał się inspiracją dla zapowiadanych przyszłych aut elektrycznych.

Elektryczny pojazd koncepcyjny Lamborghini

Monterey Car Week to jedno ze sporych rozmiarów wydarzeń, odbywających się w Kalifornii, gdzie prezentowane są najnowsze i najbardziej innowacyjne pojazdy z całego świata. To właśnie tam Lamborghini pokazało swojego w pełni elektrycznego Lanzadora inspirowanego statkami kosmicznymi, który ma stać się wzorem dla zapowiadanej na 2028 rok produkcji.

Najnowszy pojazd to sportowa propozycja w konfiguracji siedzeń 2+2 typu grand tourer (GT), która została wyposażona w liczne rozwiązania i innowacje. Ich podstawą jest konsola środkowa, uformowana w kształt litery Y. Ponadto Lanzador otrzymał wąską deskę rozdzielczą pokrytą wełną Merino, podobnie jak siedzenia i panele drzwi.

Wnętrze zostało wykonane ze zrównoważonych materiałów, w tym z ekologicznej skóry garbowanej specjalną wodą z produkcji oliwy z oliwek, która nie generuje zagrożenia dla środowiska. Pianka w sportowych siedzeniach natomiast została wydrukowana w 3D z recyklingowanych włókien. Podobne pochodzenie mają także elementy z wytworzone z włókna węglowego, a więc części zwieńczające konsolę czy panele drzwiowe.

Funkcjonalność i osiągi Lanzadora

Kierowca nowego wozu ma łatwy dostęp do sterowania całym samochodem, w tym klimatyzacją, a szereg innowacji został zwieńczony wysuwanymi wyświetlaczami, które przekazują pasażerom wybrane informacje, na przykład prędkość czy dystans. Ponadto ekrany można wykorzystać do uruchomienia treści rozrywkowych na czas podróży.

Lanzador jest niskim pojazdem, ma zaledwie 1,5 metra wysokości, a pasażerowie usadowieni są dość nisko nad powierzchnią drogi. Jak jednak twierdzi producent, wnętrze zostało tak dopracowane, iż wydaje się być naprawdę przestronne. Niewielki sportowy samochód otrzymał też dwa bagażniki, które pomieszczą niezbędne przedmioty zarówno z tyłu, jak i pod przednią klapą.

Silnik elektryczny nowego pojazdu koncepcyjnego Lamborghini osiąga moc szczytową przekraczającą 1 MW, zapewniając napęd na cztery koła. O przebiegu czy zasięgu niewiele wiadomo, ma go jednak zapewniać „wysokowydajny akumulator nowej generacji”. Według producenta, Lanzador stanowi zapowiedź pojazdów, które trafią do produkcji w 2028 roku.