Kamera PaintCam Eve (źródło: paintcam.eu)
Kamera PaintCam Eve (źródło: paintcam.eu)

Ta domowa inteligentna kamera strzela do nieproszonych gości z paintballa

Jeden ze słoweńskich start-upów opracował ciekawe, inteligentne urządzenie. Kamera bezpieczeństwa nie tylko będzie monitorowała zachowanie osób wkraczających na prywatny teren, ale użyje też paintballa czy nabojów z gazem łzawiącym.

Strażnik domu strzela farbą

Inteligentny dom to bezpieczna posiadłość, do której obcy ludzie nie powinni mieć łatwego dostępu. Inwestujemy w zamki, alarmy czy kamery sprawiające, że monitorowanie miejsca naszego zamieszkania jest proste i przyjemne. Okazuje się, iż niektórym użytkownikom to nie wystarczy.

Jeden ze słoweńskich start-upów podszedł do sprawy nieco inaczej i postanowił opracować kamerę, która nie dość, że będzie nieproszonych gości śledzić, to jeszcze otwierać w ich kierunku „ogień”. PaintCam Eve to urządzenie uzbrojone w kulki z farbą do paintballa.

Sprzęt, nim użyje swojej „amunicji”, samodzielnie oznaczy cel, rozpozna twarz wykrytej osoby zarówno w dzień, jak i nocą oraz przy użyciu technologii opartych o sztuczną inteligencję sprawdzi, czy jest znana w systemie. Jeśli system nie rozpozna gościa osoba zostanie poinformowana o planowanym ostrzale. W przypadku niedostosowania się do sugestii kamera zaatakuje intruza kulkami do paintballa. Twórcy wspomnieli też, że urządzenie może obsłużyć pociski z gazem łzawiącym zamiast farby. W przypadku sytuacji, gdy w urządzenie wykryje dwie postaci – jedną znaną, drugą nie, użytkownik zostanie powiadomiony o sytuacji i zapytany o dalsze instrukcje.

Kamera PaintCam Eve (źródło: paintcam.eu)
Kamera PaintCam Eve (źródło: paintcam.eu)

Ciekawa kamera trafi do kampanii crowdfundingowej

Kamera PaintCam Eve oczywiście będzie wyposażona w standardowe funkcje, które zapewniają zdalny podgląd na okolicę domu. Wśród opcji ma znaleźć się m.in. monitorowanie na żywo, dostosowanie alertów do potrzeb domowników, opcja noktowizora, śledzenie i wykrywanie poszczególnych obiektów czy osób.

Jak wynika z informacji, niektóre wersje systemu wdrożonego do kamer będą też obsługiwały możliwość zidentyfikowania konkretnych zwierząt. Oznacza to, że będzie możliwe wycelowanie w lisy, które postanowiły odwiedzić kurnik czy koty sąsiadów pozostawiające odchody na nieswoim trawniku.

PaintCam ma trafić na rynek w trzech wersjach – Eve, Eve+ z wykrywaniem zwierząt oraz Eve Pro z dostępem do funkcji rozpoznawania twarzy. Już 23 kwietnia br. kamera trafi do kampanii w serwisie crowdfundingowym Kickstarter.

Kamera PaintCam Eve (źródło: paintcam.eu)
Kamera PaintCam Eve (źródło: paintcam.eu)