Europa, czyli księżyc Jowisza (źródło: NASA)
Europa, czyli księżyc Jowisza (źródło: NASA)

Nazwiska 6 tysięcy Polaków lecą w kosmos. Możesz dorzucić swoje!

Kampania NASA „Wiadomość w butelce” pozwala na przesłanie własnego imienia i nazwiska. Dane te polecą wygrawerowane na mikrochipie w kosmos, a dokładniej na orbitę Jowisza. Na czym będzie polegała planowana misja, w której możesz wziąć udział?

Clipper z nazwiskami osób z całego świata

Agencja NASA, w ramach historycznej misji lecącej na orbitę Jowisza, zorganizowała ciekawą akcję dla osób z całego świata pod tytułem „Wiadomość w butelce”. Kampania ma zachęcić ludzi do przesłania własnego imienia i nazwiska do NASA. Dane te zostaną wygrawerowane na mikrochipach ulokowanych na statku kosmicznym. Na ten moment zgłosiło się już ponad 700 tysięcy osób z całego świata, w tym 6 tysięcy Polaków. Zgłoszenie można przesłać do 31 grudnia 2023 roku. Na sondzie wygrawerowano również wiersz Ady Limon.

Sonda Clipper zbada Europę, księżyc Jowisza (źródło: NASA)
Sonda Clipper zbada Europę, księżyc Jowisza (źródło: NASA)

W podróż uda się sonda Clipper, której zadaniem będzie zbadanie lodowego satelity, należącego do Jowisza, o nazwie Europa. Badacze wiążą z nim ogromne nadzieje, aby kiedyś mógł stać się kolejnym obiektem do zamieszkania przez ludzi. Łącznie statek, z imionami i nazwiskami na pokładzie, ma przemierzyć 2,8 miliarda mil, czyli około 4,5 miliarda kilometrów.

Jak podaje NASA, misja planowana jest na październik 2024 roku. Start będzie realizowany z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego. Clipper na orbicie Jowisza znajdzie się do sześciu lat później, czyli do 2030 roku, gdzie przez kolejne lata będzie realizował lot wokół tej planety, obserwując i zbierając dane na temat jego księżyca, Europy.

Wyjątkowa sonda agencji NASA

Clipper to statek kosmiczny o wyjątkowym wyposażeniu, które gromadzi w sobie m. in. bardzo czułe elementy elektroniczne. Wszystkie cenne przedmioty zamknięte zostały w specjalnej kapsule, określanej przez NASA jako skarbiec. Jego ściany zostały wykonane ze stopu aluminium i cynku. Skład ten nie jest przypadkowy: dzięki wykorzystaniu stopu tych metali elektronika jest chroniona przez silnymi pasami radiacyjnymi, występującymi wokół Jowisza.

Otwór skarbca został natomiast zabezpieczony i uszczelniony za pomocą płyty wykonanej z tantalu. To właśnie na niej, od strony wewnętrznej, będzie widniał wygrawerowany poemat Ady Limon pod tytułem „Pochwała tajemnicy: wiersz dla Europy”.

By dorzucić swoje nazwisko do tysięcy dotychczas już zgromadzonych, odwiedźcie stronę NASA.