Czujnik ChromoSense (źródło: actu.epfl.ch)
Czujnik ChromoSense (źródło: actu.epfl.ch)

Czujnik ChromoSense jest w stanie wykryć wiele bodźców jednocześnie

W dziedzinie robotyki i technologii noszonych pojawił się nowy przełom dzięki badaniom prowadzonym przez zespół EPFL. Naukowcy stworzyli urządzenie, które za pomocą koloru jest w stanie jednocześnie wykrywać wiele bodźców, takich jak zmiany mechaniczne i temperaturowe. To znaczący krok w stronę bardziej autonomicznych robotów miękkich oraz zaawansowanych technologii.

Jak działa ChromoSense?

ChromoSense opracowano w Laboratorium Robotyki Rekonfigurowalnej (RRL). Urządzenie składa się z przezroczystego cylindra gumowego, w którym znajdują się trzy sekcje barwione na czerwono, zielono i niebiesko. LED, umieszczony na górze urządzenia, przesyła światło przez jego rdzeń, a zmiany w drodze światła przez kolory, gdy urządzenie jest zginane lub rozciągane, są rejestrowane przez miniaturyzowany spektrometr umieszczony u dołu.

Konstrukcja czujnika to rozciągliwy cylinder, wykonany z barwionych odcinków optycznie przezroczystej gumy, połączonych sztywnymi interfejsami wydrukowanymi w 3D. Górny, sztywny interfejs mieści białą diodę LED o kącie świecenia 120°. Dolny, sztywny interfejs, mieści zminiaturyzowany czujnik spektralny. Światło z diody LED przemieszcza się wewnątrz wiązki, przechodząc przez wszystkie trzy sekcje.

Czujnik ChromoSense (źródło: nature.com)
Czujnik ChromoSense (źródło: nature.com)

Jedną z kluczowych zalet jest zdolność do wykrywania wielu bodźców jednocześnie. Może to być jednak również wyzwaniem, gdyż rozdzielenie ich nadal stanowi problem, nad którym pracują badacze. Aktualnie koncentrują się jednak oni na udoskonaleniu technologii w zakresie wykrywania lokalnie stosowanych sił czy dokładnych granic materiału podczas jego deformacji.

Egzoszkielet z włączoną funkcją ChromoSense (źródło: nature.com)
Egzoszkielet z włączoną funkcją ChromoSense (źródło: nature.com)

Przyszłość i eksperymenty

Jamie Paik, lider projektu, planuje eksperymentować z różnymi formatami ChromoSense. Dotychczas został on zaprezentowany w postaci cylindrycznej oraz jako część noszonego miękkiego egzoszkieletu, ale istnieje możliwość stworzenia płaskiej wersji, która lepiej nadawałaby się do robotów origami charakterystycznych dla RRL.

Opisane urządzenie otwiera nowe perspektywy, a jego prostota mechaniczna i wykorzystania koloru, zamiast kamer, może umożliwić niedrogą masową produkcję. Potencjalne zastosowania obejmują asystujące technologie, takie jak wspomagające ruch egzoszkielety, a także codzienne aplikacje w sprzęcie sportowym czy odzieży.