(źródło: IKEA)
(źródło: IKEA)

IKEA pokazała trzy nowe czujniki dla inteligentnego domu

Marka IKEA zaprezentowała trzy nowe czujniki. Ich zadaniem jest zabezpieczenie domu przed niekontrolowanym wejściem osób trzecich oraz przed zalaniem w przypadku wycieku wody. Urządzenia mają pojawić się w przyszłym roku, jednak firma nie podaje oficjalnie na jakie rynki trafią.

Inteligentny dom zyskuje na popularności

Urządzenia typu Smart Home pojawiają się w naszych domach coraz częściej. Wśród tego typu sprzętów można znaleźć elementy monitoringu, takie jak czujniki czy kamery, ale również głośniki, roboty sprzątające i mnóstwo innych gadżetów, które usprawnią i ułatwią nasze codzienne życie.

Jedną z firm rozwijających swoje portfolio urządzeń dla inteligentnego domu jest IKEA, czyli znana sieć sprzedaży. Gama produktów dla Smart Home ma powiększyć się już w nadchodzącym roku. Wśród nowych urządzeń marki można będzie spotkać czujnik drzwi i okien PARASOLL, czujnik ruchu VALLHORN oraz czujnik wycieku wody BADRING.

Nowe czujniki dla inteligentnego domu (źródło: IKEA)
Nowe czujniki dla inteligentnego domu (źródło: IKEA)

Nowe czujniki marki IKEA

Trzy nowe urządzenia będą odpowiedzialne nie tylko za monitorowanie domu czy mieszkania, ale również generowanie powiadomień w czasie rzeczywistym. Informacje będą przesyłane na urządzenie mobilne użytkownika, bez względu na to, gdzie ten aktualnie się znajduje. Najnowsze sprzęty marki IKEA oparte będą na protokole Zigbee i połączą się z koncentratorem DIRIGERA.

Czujnik PARASOLL to sprzęt, który montowany będzie na drzwiach i oknach. Obiekt ma być montowany w dyskretny sposób i przesyłać wiadomość do użytkownika, gdy zostanie wykryte otwarcie lub zamknięcie. VALLHORN to bezprzewodowy czujnik ruchu, który może zostać zamontowany wewnątrz i na zewnątrz. Może zostać połączony z oświetleniem i aktywować je, kiedy zauważy ruch. BADRING to czujnik wycieku wody z wbudowanym alarmem. Czujnik ruchu i otwarcia mają trafić do sprzedaży w styczniu 2024 roku, natomiast czujnik wycieku wody – w kwietniu 2024 roku.

Jedną z zalet urządzeń przedstawianych przez producenta jest to, iż mają być niedrogie. Trudno to jednak ocenić, gdyż nie pojawiły się jeszcze żadne oficjalne szczegóły na temat cen oraz dostępności na poszczególnych rynkach.