Komma EV Granstudio - mały pojazd elektryczny (źródło: Granstudio)
Komma EV Granstudio (źródło: Granstudio)

Ten niewielki pojazd elektryczny idealnie sprawdzi się w miastach

Oto samochód, który pozwoli przemieszczać się w zatłoczonych miastach szybko, bezpiecznie i ekologicznie. Jego akumulatory mogą pozwolić na pokonanie nawet 200 kilometrów na jednym ładowaniu. Pojazd elektryczny może pojawić się na rynku już w 2025 roku.

Ekologiczny i niewielki samochód

Granstudio oraz Komma nawiązały współpracę, jej efektem jest opracowanie wyjątkowego pojazdu elektrycznego, który może stać się idealnym środkiem transportu w zatłoczonych miastach. Pierwsza z firm jest specjalistą w projektowaniu rozwiązań dla motoryzacji, druga zaś jest szwajcarskim start-upem zajmującym się mobilnością.

Komma EV Granstudio - mały pojazd elektryczny (źródło: Granstudio)
Komma EV Granstudio (źródło: Granstudio)

Komma EV Granstudio to niewielki samochód, który ma wejść na rynek już w 2025 roku. Zamysłem projektantów było utworzenie małego i bezpiecznego pojazdu, sprawdzającego się w miastach, a przy tym niegenerującego zanieczyszczeń.

Nowy Komma EV Granstudio jest uznawany za ekologiczny nie tylko z perspektywy braku emisji, dzięki zasilaniu elektrycznemu. Pojazd ma również generować mniejszy wpływ na środowisko poprzez zastosowanie akumulatorów wymagających 70% mniej materiałów w porównaniu do tradycyjnych elektryków. Baterie instalowane są w pojedynczym module o pojemności 7,5 kWh lub podwójnym o pojemności 15 kWh. Druga opcja pozwala na pokonanie 200 kilometrów na jednym ładowaniu.

Bezpieczny pojazd elektryczny dla dwojga pasażerów

Ten mały samochód wygląda bardzo nowocześnie. Jego rozmiary są naprawdę kompaktowe, a zwinność uznawana jest za lepszą od motocyklu. Pojazd potrzebuje na drodze zaledwie 20% miejsca w porównaniu do tego zajmowanego przez typowe auto. Co ciekawe, Komma może pomieścić nawet dwie osoby, a nawet otrzymał niewielki bagażnik.

Komma EV Granstudio - mały pojazd elektryczny (źródło: Granstudio)
Komma EV Granstudio (źródło: Granstudio)

Samochód jest w pełni zamknięty, nie wymaga więc użycia kasku. Poza elektrycznym układem napędowym producenci zainstalowali również hydrauliczny system odchylania samochodu, dzięki czemu pojazd porusza się stabilniej i bezpiecznej w wąskich przestrzeniach, dostosowując się do drogi. Komma została wyposażona w układ ABS, poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa oraz system bezpieczeństwa w postaci układu antykolizyjnego.