UAV SRV-8X Optimus (Źródło: oceanbotics)
UAV SRV-8X Optimus (Źródło: oceanbotics)

Ten ROV to kompaktowe Ferrari wśród podwodnych pojazdów

Firma Oceanbotics zaprezentowała swój najnowszy ROV. SRV-8X Optimus waży zaledwie 25 kilogramów, ale przy 250 metrach zasięgu posłuży do skomplikowanych zadań konserwacyjnych i wydobywczych.

Eksploracja mórz coraz prostsza i wydajniejsza

Dzięki nowym zdobyczom technologicznym i rzeszom specjalistów zdobywamy coraz wydajniejsze metody eksploracji i eksploatacji mórz. Od drobnych i zwinnych rozwiązań inspirowanych fauną, przez roboty partnerujące dla nurków, po zaawansowane konstrukcje badawcze i górnicze. To naturalna kolej rzeczy zważywszy, jak bogate w odkrycia naukowe, surowce i minerały pozostają oceany. Dla odkrywców, inżynierów i podwodnych górników firma Oceanbotics zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązanie.

SRV-8X Optimus to ROV (zdalnie sterowany pojazd) o imponujących osiągach, będący ulepszonym modelem wypuszczonego 3 lata temu SRV-8. Mierzący 64 cm długości, 51 cm szerokości i 43 cm wysokości i ważący 25 kg, SRV-8X jest dwa razy większy od SRV-8. To powiedziawszy, wciąż jest wystarczająco mały, aby znaleźć się w kategorii wagowej między dużymi, wodnymi ROV a wyższej klasy podwodnymi dronami. Pojazd napędzany jest ośmioma wektorowymi, bezszczotkowymi silnikami prądu stałego.

W przeciwieństwie do ROV zasilanych zewnętrznie, ten jest zasilany przez dwie wbudowane, wymienne baterie litowe (jedno ładowanie ma wystarczyć na osiem godzin pracy). Oznacza to, że chociaż nadal wymaga uwięzi do komunikacji z operatorem na górze, wystarczy do tego cienka i poręczna linka światłowodowa.

UAV SRV-8X Optimus (Źródło: oceanbotics)
UAV SRV-8X Optimus (Źródło: oceanbotics)

ROV do zadań specjalnych

SRV-8X wyposażony jest w przewód światłowodowy o długości 250 metrów. ROV może zejść na głębokość 500 metrów, ma cztery reflektory LED, które dają łącznie 6000 lumenów, ramię manipulatora z wymiennymi głowicami oraz solidną liczbą wejść dla czujników zewnętrznych. Niczym w grze komputerowej – operator steruje pojazdem przy pomocy dołączonego kontrolera X-Box. Opcjonalny joystick, żywcem wyrwany z myśliwca, może być używany do zdalnego sterowania jedną ręką.

UAV SRV-8X Optimus (Źródło: oceanbotics)
UAV SRV-8X Optimus (Źródło: oceanbotics)

Podobnie jak w przypadku SRV-8, SRV-8X Optimus jest przeznaczony do zastosowań takich jak rozpoznanie, inspekcja konstrukcji podwodnych (podpory mostów, filary, rurociągi itp.) oraz poszukiwanie i wydobywanie obiektów z dna morskiego. Firma nie ujawniła jeszcze żadnych informacji o cenie nowego ROV.