Akcje w postaci zbiórki nakrętek na cele charytatywne już nie będą mogły się odbywać. Jak wynika z nowej dyrektywy Unii Europejskiej, plastikowe zakrętki będą na stałe przytwierdzane do pojemników. Powodem są względy ekologiczne. W jaki sposób połączone opakowanie z nakrętką może pomóc środowisku?
Akcje charytatywne w cieniu nowych przepisów
Z pewnością niejednokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, gdy na cele charytatywne zbierane są plastikowe zakrętki. Zazwyczaj tego typu akcja polega na zgromadzeniu odpowiedniej ilości nakrętek, które pozwolą na wygenerowanie pieniędzy, na przykład na zakup wózków inwalidzkich. W akcje angażowane są całe społeczności, osiedla, szkoły, uczelnie, miejsca pracy, a nawet sklepy.
Teraz jednak ta sytuacja się zmieni – jest to związane nową, unijną dyrektywą SUP. W ramach najnowszych przepisów Unii Europejskiej do połowy 2024 roku wszystkie plastikowe nakrętki będą musiały być na stałe przymocowane do pojemników, czyli np. butelki czy kartonu, które mają zakręcać.
Jak na zmianę przepisów reagują przedsiębiorstwa?
Część europejskich firm, również znajdujących się w Polsce, zastosowało się już do nowych norm. Jak wynika z najnowszych informacji, ustalenia te motywowane są względami czysto środowiskowymi. Jak twierdzą władze Unii Europejskiej, ilość plastiku, który przedostaje się do środowiska, można zmniejszyć. Przytwierdzone do pojemników zakrętki pozwolą na poddawanie recyklingowi opakowania wraz z zakrętką, dzięki czemu całość będzie pozostawała w obiegu, a nie trafiała do środowiska.
Można byłoby uznać, że zbieranie nakrętek jest już średnio sensowne, biorąc pod uwagę to, że większość mieszkańców Polski regularnie wnosi opłaty za wywóz i utylizację odpadów. Aspekt ochrony środowiska też jest niezwykle istotny, mimo to faktem jest, że przez wprowadzenie nowej dyrektywy do fundacji będzie docierało mniej pieniędzy.