Kontrola rodzicielska w goglach VR Quest

kontrola rodzicielska fot. Oculus AR/VR

kontrola rodzicielska fot. Oculus

O tym, jak korzystać bezpiecznie z Internetu, powstało wiele poradników. Choć jest to miejsce wielu możliwości, to również znajduje się tu wielu niebezpieczeństw. Wiedzą o tym doskonale twórcy świata Meta, dlatego też postanowili wprowadzić do Quest opcję nadzoru rodzicielskiego, w celu zwiększenia bezpieczeństwa nastolatków w rzeczywistości wirtualnej. Już od kwietnia możliwe będzie m.in. dodanie wzoru odblokowania w zestawach tak, by zablokować dostęp do gier przeznaczonych dla dorosłych.

Nadzór rodzicielski w Quest

Firma Meta zapowiedziała wprowadzenie dodatkowej funkcji dla rodziców nastolatków korzystających z gadżetów VR. W najbliższych miesiącach ma pojawić się we wszystkich zestawach Quest. Dzięki temu opiekunowie będą mieli możliwość nadzorowania treści, z jakich korzystają ich dzieci w wieku 13+.

Jednym z zabezpieczeń użytkownika gogli Quest jest odblokowywanie go za pomocą określonego wcześniej wzoru. Do tej pory opcja ta wykorzystywana była tylko w celu uniemożliwienia dostępu do urządzenia innym osobom. Od kwietnia z kolei blokada zyska dodatkową funkcję – za jej pomocą rodzice będą mogli wprowadzić wzór blokujący określone aplikacje bezpośrednio z VR. Dzięki temu nastolatkowie nie będą mogli używać gier oraz mieć dostępu do treści, które są dla nich nieodpowiednie.

To rodzic zdecyduje o pobieranych aplikacjach

Jednak to nie wszystko, gdyż w maju 2022 roku zostanie zablokowana możliwość pobierania lub kupowania aplikacji dla nastolatków powyżej 13 roku życia. Dodatkowo, blokadę otrzymają również te apki, które system uzna za nieodpowiednie ze względu na wiek użytkownika. Zostanie także uruchomiona blokada rodzicielska.

Działania te są uzasadnia fakt, że mimo tego samego wieku, różni nastolatkowie mogą mieć zupełnie inny poziom dojrzałości. To, czy są gotowi na daną grę, będzie zależało od decyzji ich rodziców – w końcu to oni znają ich najlepiej. W momencie, gdy nastolatkowie będą chcieli uruchomić dany program, będą musieli poprosić o pozwolenie opiekuna i to on będzie miał możliwość zatwierdzenia, bądź odrzucenia prośby.

Jak wygląda kontrola rodzicielska w Quest?

Przede wszystkim pojawi się „Pulpit rodzica”, dostępny w mobilnej aplikacji Oculus. Następnie zostanie on połączony z kontem nastolatka. Oczywiście za zgodą obu stron, jednak to dziecko musi wysłać prośbę o dołączenie. Gdy to nastąpi, od tego momentu to rodzic zatwierdza pobranie lub zakup nowych aplikacji, które domyślnie zostały zablokowane na podstawie oceny IARC.

kontrola rodzicielska fot. Oculus

Rodzic z poziomu panelu będzie mógł także zablokować określone aplikacje, przeglądarki internetowe i inne programy dostępne w Quest Store. Do tego będzie miał wgląd we wszystko, co już zostało zainstalowane, a także dostanie powiadomienie, gdy dziecko dokona jakiegoś zakupu.

kontrola rodzicielska fot. Oculus

Kto może korzystać z urządzeń Quest?

Wiek graczy nie może być niższy niż 13 lat, określają to warunki korzystania z usługi. Dlatego też kontrola rodzicielska została stworzona właśnie z myślą o graczach 13+.

Exit mobile version