Pośród 2000 znanych gatunków termitów znajdziemy takie, które zasługują na tytuł prawdziwych mistrzów budowy. Ich domy, czyli kopce, które wyrastają nawet do ośmiu metrów, to jedne z największych struktur biologicznych na świecie. Właśnie dlatego naukowcy postanowili zgłębić odpowiedzi na pytania: czego możemy nauczyć się od termitów i jakie tajemnice kryją ich imponujące konstrukcje?
Inspiracja z natury: mniej energochłonne budynki
Badacze odkryli, że niezwykła sieć tuneli w ich kopcach ma unikatowe właściwości. Może pomóc w tworzeniu komfortowego klimatu wewnątrz budynków, zużywając przy tym niewiele energii. Wyniki tych badań, opublikowane w magazynie „Frontiers in Materials„, mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki budujemy i klimatyzujemy budynki.
Dr David Andréen z Uniwersytetu w Lund wraz z dr Rupert Soar z Uniwersytetu w Nottingham Trent, postanowili zgłębić temat i przeprowadzili swoje badania w Namibii. Tam właśnie spotkali Macrotermes michaelseni – gatunek termita, którego kolonie mogą liczyć nawet miliony jednostek.
Będąc tam zwrócili szczególną uwagę na coś, co nazywają „kompleksem wyjściowym„. To gęsta sieć tuneli, łączących wnętrze kopca z otoczeniem. Okazuje się, że te małe tunele mają duże znaczenie dla przepływu powietrza, ciepła i wilgoci.
Zespół odkrył, że tunele w kompleksie oddziałują z wiejącym na kopiec wiatrem w taki sposób, że zwiększają przepływ powietrza do wentylacji. Wpływa to na utrzymanie odpowiedniego klimatu w jego wnętrzu – odpowiedni balans wilgotności i temperatury.
Żyjące i oddychające budynki: wizja przyszłości
Naukowcy wnioskują, że ta niezwykła sieć tuneli może inspirować do tworzenia nowych, energooszczędnych budynków. Możemy sobie wyobrazić ściany przyszłości, które zawierają sieci tuneli podobne do tych znajdujących się w kopcach termitów. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na efektywniejszą wymianę powietrza, przy minimalnym zużyciu energii.
Stajemy u progu przejścia ku budownictwu naśladującemu naturę. Kopce termitów to doskonały przykład tego, jak możemy zastosować rozwiązania, które natura doskonaliła przez miliony lat. Wchodzimy w erę, gdzie prawdziwie „żyjące„, oddychające budynki mogą stać się naszą rzeczywistością.