Koncept wnętrza Marsa (Źródło: NASA)
Koncept wnętrza Marsa (Źródło: NASA)

Lądownik NASA zbadał jądro Czerwonej Planety

Lądownik InSight bada wnętrze Marsa za pomocą trzęsień ziemi. Wstrząsy dostarczają informacji na temat struktury i składu różnych warstw pod czerwoną powierzchnią.

NASA poszerza horyzonty wiedzy

Działalność amerykańskiej agencji kosmicznej nieustannie przynosi nowe odkrycia dotyczące kosmosu i poszerza naszą wiedzę o bezkresnej przestrzeni. Jej symulacje i animacje przybliżają nam skalę ciał niebieskich, a urządzenia pozwalają badać zarówno wszechświat, jak i przyglądać się naszemu własnemu podwórku. Nierzadko okazuje się, że maszyny wykorzystywane do eksploracji i badań działają znacznie dłużej, niż zakładano, i przynoszą nieoczekiwane odkrycia.

Tak, jak w przypadku lądownika InSight, wysłanego na Marsa w celu zbadania wnętrza planety, głównie za pomocą trzęsień ziemi. Chociaż Agencja oficjalnie ogłosiła zakończenie misji lądownika w grudniu, dane z pokładowego sejsmometru wciąż są analizowane przez naukowców, którzy dochodzą do pierwszych wniosków.

Ponieważ Mars nie ma płyt tektonicznych, trzęsienia są na ogół znacznie słabsze. Niemniej jednak mogą one dostarczyć pewnych jasnych informacji na temat struktury i składu różnych warstw pod czerwoną powierzchnią. Zespół przeanalizował dane pozyskane z dwóch wstrząsów, które miały miejsce 25 sierpnia i 18 września 2021 r. Były to pierwsze zdarzenia wykryte z przeciwnej strony planety, co oznacza że fale sejsmiczne musiały podróżować dalej, aby dotrzeć do detektora, przechodząc po drodze przez rdzeń.

Koncept wnętrza Marsa (Źródło: NASA)
Koncept wnętrza Marsa (Źródło: NASA)

Lądownik odsłania sekrety Marsa

Fale sejsmiczne przemieszczają się z różnymi prędkościami przez różne materiały i struktury, a zmiany w danych, które ostatecznie docierają do detektora, mogą zdradzić wiele sekretów dotyczących wnętrza planety. W tym przypadku pozwoliły zespołowi wywnioskować, że jądro Marsa jest mniejsze i gęstsze niż wcześniej sądzono. I chociaż składa się głównie z płynnego żelaza, około jedna piąta składa się z pierwiastków, takich jak siarka, tlen, węgiel i wodór.

Określenie ilości tych pierwiastków w jądrze planetarnym jest ważne dla zrozumienia warunków w naszym Układzie Słonecznym, kiedy formowały się planety i jak te warunki wpłynęły na planety, które się uformowały.

Doyeon Kim, współautor badania
Lądownik InSight (Źródło: NASA)
Lądownik InSight (Źródło: NASA)

Więcej o badaniach i danych dostarczonych przez lądownik można dowiedzieć się z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.