Łódka elektryczna Elcat (źródło: GoSun/YouTube)
Łódka elektryczna Elcat (źródło: GoSun/YouTube)

Ta łódka elektryczna może być ładowana energią słoneczną i zmieści się w bagażniku

Elcat to cicha i czysta łódka elektryczna, którą można zasilać energią słoneczną. Stosunkowo lekki i kompaktowy pojazd może zmieścić się w bagażniku SUV-a i w kilka minut stać się katamaranem przeznaczonym dla sześciu osób.

Kolejny zrównoważony wynalazek

Firma GoSun zasłynęła przede wszystkim z ciekawych rozwiązań sprzętowych, które można zasilić energią słoneczną. Urządzenia te w większości dedykowane są do użytku na zewnątrz, a wśród nich można wspomnieć o piecach słonecznych, wentylatorach, ładowarkach, oświetleniu czy lodówkach. Teraz jednak firma pokazała coś znacznie większego i ciekawszego.

GoSun postawiła na elektryczną łódź Elcat, którą można zasilić energią słoneczną. Ten stosunkowo tani, lekki i jednocześnie mocny sprzęt pozwala na dryfowanie po wodach. Długość pojazdu sięga ponad 4,5 metra, szerokość natomiast nieco przekracza 2,4 metra, a masa własna to około 120 kilogramów. Takie wymiary pozwalają na realizowanie sześcioosobowych podróży.

Wykonana w technologii Drop Stitch DWF, a więc zbliżonej do pompowanych desek SUP, jest w stanie poruszać się prawie 10 km/h. Jest to możliwe dzięki zainstalowanemu silnikowi elektrycznemu o mocy 1,3 kW, który zasilany jest akumulatorem ładowanym zarówno energią słoneczną, jak i z sieci.

Łódka elektryczna, którą możesz zabrać praktycznie wszędzie

Kompaktowy Elcat, nieco przypominający katamaran, można szybko nadmuchać lub spuścić z niego powietrze, a w złożonej formie bez problemu mieści się do bagażnika średniej wielkości samochodu osobowego. Łódka jest kompatybilna z dołączonymi, składanymi panelami słonecznymi, które wystarczy podłączyć do akumulatora.

Istotną cechą nowego wynalazku GoSun jest niezwykle cichy silnik elektryczny, co bezpośrednio wpływa na samopoczucie podróżujących łodzią osób oraz na organizmy znajdujące się w wodzie. Łódka może także stać się wygodnym materacem, z którego można korzystać na plaży.

Cena sprzętu to 1150,79 dolarów, co po prostym przeliczeniu daje około 4730 złotych.