smart kłódka Infineon
(fot. Infineon)

Smart kłódka wkrótce bez własnego akumulatora

Czy smart kłódka potrzebuje mieć wbudowany akumulator? Okazuje się, że niekoniecznie. Może go bowiem zastąpić ładunek energii wysłany ze smartfona.

Smart kłódka bez akumulatora

Smartfony zastąpiły nam już wiele innych urządzeń, w tym chociażby aparaty czy zewnętrzne nawigacje. Natomiast teraz widoczny jest trend, w którym smartfony zastępują fizyczne klucze, zarówno te od domów i samochodów, jak i kłódek oraz innych zabezpieczeń. Niewykluczone, że już niebawem wszystko będziemy otwierać za pomocą urządzenia, które prawie cały czas mamy w kieszeni.

Patrząc na zmiany na rynku, warto zwrócić uwagę na rozwiązanie zaprojektowane przez Infineon. Mamy bowiem do czynienia z układem NAC1080. Dzięki jego zastosowaniu, smart kłódka nie musi mieć wbudowanego akumulatora – niezbędna energia jest pobierana z akumulatora w smartfonie.

Należy zaznaczyć, że NAC1080 to pojedynczy układ, ale zawiera sporo elementów niezbędnych do działania całego mechanizmu. Mamy obwody służące do rozpoznawania smartfona przez NFC, technologię pobierania energii, a także funkcje przeznaczone do napędzenia silniczka w inteligentnym zamku. Ponadto układ został wyposażony w systemy bezpieczeństwa – np. 32-bitowy procesor ARM Cortex M0, który pozwala sprawdzić, czy faktycznie mamy uprawnienia do otwierania zamka.

Smart kłódka Infineon
(fot. Infineon)

Nie jest to jednak gotowa platforma, którą wystarczy wcisnąć do obudowy. Smart kłódka, wyposażona w opisywany układ, będzie musiała zostać dodatkowo wyposażona w antenę, niewielki silniczek oraz kondensatory zastępujące akumulator. Kondensator jest potrzebny, aby na chwilę zgromadzić energię, która posłuży do zasilenia niewielkiego silniczka.

Wystarczy na chwilę przyłożyć smartfon

Jak już wcześniej wspomniałem, smart kłódka nie będzie mieć własnego akumulatora. W związku z tym, aby dostarczyć niezbędną energię, trzeba będzie na chwilę przyłożyć kompatybilny smartfon. Wówczas niezbędna energia zostanie przekazana do inteligentnego zamka.

Przedstawiona technologia może znaleźć zastosowanie w przypadku niewielkich kłódek, wyposażonych w odpowiednio skonstruowany mechanizm mechanicznego zatrzasku, który nie potrzebuje dużo energii do działania. Według zapewnień firmy Infineon, taki zamek będzie można otworzyć w ciągu około kilku sekund.

Jeśli zainteresował Cię pomysł smart kłódki bez własnego akumulatora, to szczegółowe informacje znajdziesz w udostępnionych dokumentach.