Garmin-Edge-1040-Solar
Garmin-Edge-1040-Solar

Garmin prezentuje nawigację zasilaną energią słoneczną

Garmin zaprezentował swój kolejny model nawigacji rowerowej. Edge 1040 Solar, bo o nim mowa, jest urządzeniem, które można zasilać energią słoneczną. Dodatkowo wyposażono go w wielopasmową technologię GNSS, która wspomaga sygnał GPS.

Garmin Edge 1040 Solar z zasilaniem słonecznym

Urządzenie Garmin jest wyposażone w soczewkę solarną Power Glass, która nie wyeliminuje całkowicie potrzeby jego ładowania, jednak znacznie wydłuży pracę na baterii. Jak obiecuje producent, może to być nawet do 100 godzin, pod warunkiem, że mamy aktywowany tryb oszczędzania baterii. Natomiast przy normalnym użytkowaniu będzie to około 45 godzin.

Zasilanie solarne przy optymalnym poziomie nasłonecznienia zapewni dodatkowe 42 minuty pracy na każdą godzinę jazdy. Jednak i tutaj istnieje haczyk – jeśli będziemy intensywnie użytkować licznik, skróci się on do 20 minut na godzinę.

Garmin Edge 1040 Solar – funkcje

Garmin Edge 1040 Solar został wyposażony w bazę map rowerowych, jednak istnieje również możliwość zainstalowania dodatkowych według potrzeb użytkownika. Zastosowano w nim zaawansowane narzędzia nawigacyjne, które mają ułatwić orientację w terenie. Należą do nich m.in. mapy o wysokim kontraście, które wykorzystują funkcję Trendline, czyli wyróżnienie popularnych dróg oraz szlaków na podstawie danych dostarczonych przez innych użytkowników.

W czasie jazdy kolarz zostaje na bieżąco informowany o spodziewanych ostrych zakrętach. Pojawiła się tu także możliwość pobrania aplikacji Trailforks, czyli przeglądanie trasy oraz szczegółów ze szlaków z ponad 80 krajów.

Garmin Edge 1040 Solar zapewnia wodoszczelność IPX7, dlatego spokojnie można posługiwać się nią nawet w czasie jazdy w deszczu. Posiada czytelny, kolorowy wyświetlacz o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 282 × 470. Masa urządzenia to 133 g.

Garmin-Edge-1040-Solar
Garmin Edge 1040 Solar

Co pojawiło się nowego w tym modelu?

Przede wszystkim producent znacznie usprawnił nawigację, a o to głównie chodzi. Wielopasmowy moduł GNSS (GPS, GLONASS i Galileo) zapewnia dużo większą dokładność określania pozycji nawet w trudnych warunkach. Licznik Garmin Edge 1040 Solar pokaże nam takie dane jak pułap tlenowy (VO2 max), czas regeneracji, obciążenie treningowe czy koncentracja na treningu.

Funkcja ClimbPro umożliwia sprawdzenie przewyższenia i stopnia nachylenia dla każdego podjazdu. Oferuje ona także wgląd do osiąganych wyników po zakończeniu aktywności. Warto wspomnieć o nowości, jaką jest ocena wytrenowania, która określa mocne i słabe strony użytkownika, w ten sposób, że ma on większą świadomość tego, jak przygotować się do pokonania konkretnej trasy.

Edge 1040 Solar przynosi także funkcje bezpieczeństwa i śledzenia – wykrywanie wypadków, możliwość wezwania pomocy oraz opcję LiveTrack, dzięki której bliscy mogą śledzić położenie rowerzysty w czasie rzeczywistym.

Cena tego zaawansowanego komputera kolarskiego Garmin Edge 1040 Solar wynosi 749,99 euro, czyli około 3500 złotych. Dostępna jest także tańsza opcja bez ładowania słonecznego, Edge 1040 za 599,99 euro, czyli 2775 złotych.