Garmin Varia RCT715
fot. Garmin

Radar rowerowy Garmin zyskał kamerę – jeszcze lepiej zadba o bezpieczeństwo rowerzystów

Garmin znany jest przede wszystkim ze swoich systemów nawigacji GPS oraz urządzeń ubieralnych, lecz do jego oferty dołączył właśnie nieco inny sprzęt dla aktywnych. Varia RCT715 to produkt skierowany do rowerzystów pragnących zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas przejażdżek.

Radar 3w1

Garmin Varia RCT715 to nowy wsteczny radar rowerowy w ofercie producenta. Dzięki niemu użytkownicy jednośladów mogą zapewnić sobie większe bezpieczeństwo. Urządzenie łączy w sobie funkcje radaru, kamery oraz lampy rowerowej.

Po zamontowaniu urządzenia z tyłu pojazdu użytkownicy mogą otrzymywać wizualne i świetlne powiadomienia o nadjeżdżających pojazdach. I choć nie zawsze jesteśmy w stanie je usłyszeć, w szczególności, gdy wiatr i odgłosu roweru tworzą dodatkowy szum, Garmin Varia RCT715 jest w stanie wykryć i zasygnalizować obecność nawet ośmiu samochodów poruszających się z prędkością do 160 km/h. Odległość rozpoznawania nadjeżdżających pojazdów to 140 metrów.

Garmin Varia RCT715
fot. Garmin

Ponadto po wykryciu nadjeżdżającego auta urządzenie może włączyć dodatkową lampkę, dzięki której kierowcy łatwiej dostrzegą jadącego poboczem rowerzystę, a wbudowana kamera stale rejestruje otoczenie w jakości 1080p 30 fps. Funkcja ta może przydać się w przypadku dojścia do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Radar Garmina wykrywa też wypadki, a materiał obejmuje moment zdarzenia, pozwala służbom lepiej przeanalizować, kto jest winny kolizji.

Urządzenie zapewnia do 4 godzin pracy na baterii z włączonym radarem i światłem w trybie ciągłym lub nocnym migającym lub do 6 godzin w trybie dziennym migającym. Mowa tu, rzecz jasna, o wykorzystywaniu funkcji ciągłego nagrywania z wykorzystaniem wbudowanej kamery.

Garmin Varia RCT715
fot. Garmin

Współpraca z innymi produktami Garmina

Garmin Varia RCT715 pozwala na łączenie się z wybranymi urządzeniami producenta, w tym licznikiem rowerowym Edge 1030 oraz smartwatchami Forerunner 945, fenix serii 7, Venu serii 2 i vivoactive serii 4. Możliwe jest również połączenie licznika z zamontowanym na kierownicy roweru smartfonem. W tym celu należy pobrać aplikację Varia, dostępną na Androida oraz iOS. Dzięki niej, użytkownicy radaru będą mogli korzystać z nawigacji przy równoczesnym otrzymywaniu powiadomień o nadciągających pojazdach.

Nowy radar rowerowy jest już dostępny w sprzedaży na stronie producenta. Jego cena została ustalona na 399,99 euro.