Projekt badawczy trzech uczelni, ujętych w Lubelskiej Unii Cyfrowej, zostanie wsparty 25 milionami złotych. Inicjatywa obejmuje rozwiązania cyfrowe oraz możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) w medycynie.
Modelu AI w służbie polskiej medycyny
Lubelska Unia Cyfrowa, zrzeszająca uczelnie takie, jak Politechnika Lubelska, Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, podjęła się projektu o tytule „Wykorzystanie rozwiązań cyfrowych i sztucznej inteligencji w medycynie”. Jego celem jest stworzenie modelu teoretycznego, przeznaczonego do prowadzenia badań naukowych, opartego o AI oraz inne nowoczesne technologie i rozwiązania cyfrowe.
Teraz uczelniany projekt został wsparty 25 milionami złotych, o czym poinformował Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Jak twierdzi przedstawiciel rządu, potencjał informatyczny naukowców z Lublina jest szansą na rozwój technologii i przyszłych innowacji, które z czasem pozwolą na szybsze diagnozowanie chorób oraz skuteczniejsze leczenie schorzeń oczu. Projekt, który według ministra ma stać się „awangardą europejską” ma być realizowany do 30 czerwca 2026 roku.
Jakich zadań podejmą się naukowcy z Lublina?
Do szczegółowych zadań badaczy należy opracowanie systemu pozwalającego na prowadzenie monitorowania progresji zwyrodnienia barwnikowego siatkówki, zależnego od rodzaju mutacji odpowiedzialnej za zapoczątkowanie choroby.
Kolejnym zadaniem jest przeprowadzenie badań przesiewowych dla tysiąca osób, spośród młodzieży licealnej oraz młodych dorosłych w kontekście chorób rogówki, a także pięciu tysięcy dzieci, będących w klasach od 1 do 8, mieszkających na terenie województwa lubelskiego.
Co więcej, wśród zadań Lubelskiej Unii Cyfrowej pojawiło się także opracowanie uniwersalnego systemu telemedycznego i cyfrowych narzędzi, które umożliwią przeprowadzenie badań przesiewowych na przykładzie 500 studentów Politechniki Lubelskiej.