Izraelscy projektanci stworzyli firmę, która wykorzystuje odpady drewniane do tworzenia ekologicznych mebli. Resztki w postaci trocin pozwalają na tworzenie pasty do druku w 3D wygodnych siedzisk, przypominających rattan.
Zapobieganie marnowaniu odpadów drewnianych
Meble z odpadów drewnianych to podstawa przyjaznych rozwiązań dla wnętrz, które dodatkowo pozwalają na utworzenie obiegu zamkniętego w przemyśle meblarskim. Izraelscy projektanci mają jednak jeszcze ciekawsze rozwiązanie na wykorzystanie resztek tego materiału, który jest dosłownie marnowany.
Projektanci z Disrupt.Design Lab (D.DLAB) są twórcami okrągłych rozwiązań z drewna, aby zmniejszyć ilość niszczonych resztek. Projekt WoodenWood pozwala na tworzenie mebli za pomocą tradycyjnych metod, a także drukowania 3D. Elementy, wykonane z surowego drewna, łączone są z materiałami drewnopochodnymi, co pozwala na uzyskanie mebli na zamówienie. Wśród nich można wymienić krzesła czy taborety.
Meble z siedziskami z pasty drzewnej drukowanej w 3D
Wygodne siedzisko opracowane zostało z odpadów drewnianych, przetworzonych w pastę drzewną, która nazwana została Daiką. Ten biodegradowalny materiał końcowo przypomina rattan, a w jego składzie można wymienić trociny oraz spoiwo, wykonane na bazie celulozy.
W ten sposób wykonane siedziska są wytrzymałe, a przy tym ergonomiczne, estetyczne i naprawdę wyjątkowe. Dzięki technologii drukowania w 3D możliwe jest zaprojektowanie i stworzenie różnych odmiennych rodzajów poszczególnych elementów krzeseł, zgodnie z indywidualnymi potrzebami przyszłych użytkowników.
Ciekawe meble WoodenWood zostały przedstawione podczas tegorocznego wydarzenia Milan Design Week, gdzie uzyskały odznaczenie w kategorii zrównoważonego rozwoju. Projekt został także doceniony za uniwersalne wzornictwo podczas Design Educates Awards 2023.