Test ciążowy SaliStick (Źródło: salignostics)
Test ciążowy SaliStick (Źródło: salignostics)

Pierwszy na świecie test ciążowy oparty o badanie śliny trafił do sprzedaży

SaliStick, który jest obecnie dostępny stacjonarnie w Wielkiej Brytanii i Irlandii, to pierwszy na świecie test ciążowy, ukazujący wynik w ciągu 10 minut do pobrania wymazu.

Prosta diagnostyka, zaawansowane technologie

Postęp medycyny, inżynierii materiałowej i zrozumienia ludzkiego ciała to przepis na tworzenie przez bio inżynierów coraz skuteczniejszych i wygodniejszych urządzeń do skutecznej diagnostyki. Innowacyjności naukowców zrodzonej z tych czynników zawdzięczamy śmiesznie tanie akcesoria do pomiaru ciśnienia krwi, aplikacje zdolne wykrywać bardzo ciężkie choroby i urządzenia do wykonywania badań, które dotychczas mogły być przeprowadzane jedynie na ternie klinik i szpitali. Teraz firma Salignostics, która od momentu powstania w 2016 roku opracowuje szereg wygodnych i skutecznych testów, udowodniła, że z informacji dostarczanych przez ślinę można odczytać mnóstwo użytecznych danych.

SaliStick, który jest obecnie dostępny stacjonarnie w Wielkiej Brytanii i Irlandii, działa w podobny sposób jak doustne testy na COVID-19. Ręczny aplikator służy do pobrania próbki śliny, która jest następnie umieszczana w jednostce analitycznej. Wyniki są wyświetlane na ekranie w ciągu 10 minut, z dwiema liniami wskazującymi na ciążę i jedną zwracającą negatywny wynik.

Test ciążowy wyczytuje z próbki śliny sporo informacji

SaliStick sprawdza podwyższony poziom β-hCG, tradycyjnie znanego jako hormon ciążowy, który jest zwykle wykrywany w ślinie od około trzech tygodni po poczęciu. W badaniach klinicznych z udziałem ponad 300 kobiet test wykazał około 95% dokładności, gdy został wykonany pierwszego dnia spodziewanej miesiączki.

Choć urządzenie jest nieco mniej dokładne niż popularne pałeczki do moczu, zaletą jest to, że nie trzeba szukać łazienki podczas korzystania z produktu. Konieczne jest jednak odczekanie 30 minut po jedzeniu lub piciu, aby przystąpić do testu.

Test ciążowy SaliStick (Źródło: salignostics)
SaliStick (Źródło: salignostics)

W Wielkiej Brytanii i Irlandii SaliStick jest dostępny wyłącznie w sklepach Superdrug w cenie 10 funtów za sztukę, porównywalnej z tradycyjnymi testami ciążowymi dostępnymi na rynku.