Panel solarny origami (Źródło: segoinnovations)
Panel solarny origami (Źródło: segoinnovations)

Składany panel solarny origami zabierzesz wszędzie ze sobą

Firma Sego zaprezentowała model przenośnej ładowarki solarnej do podróży, inspirowany kosmicznymi panelami słonecznymi.

Przenośne generatory podratują telefon i laptop

Nawet, gdy chcemy odciąć się od cywilizacji i zaszyć w głuszy – dobrze jest mieć pod ręką telefon, laptopa i inne ułatwiające życie utensylia. Na rynku dostępny jest już szeroki wybór stacji zasilania, zestawów solarnych, oraz łączonych zestawów solarów i stacji. Czym więc wyróżnia się panel firmy Sego Innovations? Prawdopodobnie tym, że to pierwszy panel dla podróżników oparty o rozwiązania prosto z NASA.

Początki produktu sięgają 2013 roku, gdy amerykańska agencja kosmiczna nawiązała współpracę z naukowcami z Brigham Young University w celu zaprojektowania zamontowanego na rakiecie panelu słonecznego, który mógłby się złożyć przed startem i rozłożyć do 10-krotności swojego pierwotnego rozmiaru po wyniesieniu w kosmos.

Firma Sego została założona przez trójkę absolwentów BYU z doświadczeniem w pracy nad mechanizmami składanych paneli słonecznych, którzy chcą wdrożyć pomysł komercyjnie w postaci przenośnej ładowarki.

Model startowy będzie wyposażony w szereg monokrystalicznych ogniw słonecznych SunPower, które zapewniają 25 Watów ładowania w optymalnych warunkach słonecznych. Panele są precyzyjnie cięte na trójkątne połówki i ćwiartki, a następnie ponownie łączone z płytką drukowaną.

Najwygodniejszy solar na rynku

Panel Sego to przenośna konstrukcja o wadze 1,4 kg, w postaci kwadratu o boku 19 cm i grubości 2,5 cm. który rozwija się prostym pociągnięciem w cienki, sześciokątny panel o powierzchni 0,24 m2. Powłoka ETFE zapewnia odporność na warunki pogodowe IP67 i wspiera je wysokociśnieniowym podłożem z laminatu z włókna szklanego, aby stworzyć trwałą konstrukcję gotową do podróży i użytku na zewnątrz. Szereg połączeń, zawiasów i magnesów zapewnia bezproblemowe składanie i ustawianie.

Z tyłu panelu solarnego znajduje się moduł ładowarki z portem USB-C do bezpośredniego podłączenia do urządzenia wymagającego ładowania lub do przenośnego zasilacza. Firma szacuje, że czas ładowania smartfona wynosi od jednej do dwóch godzin, tabletu od trzech do czterech godzin a przenośnego zasilacza o pojemności 10000 mAh od 3,5 do 7 godzin, przy optymalnych warunkach nasłonecznienia.

Niedawno skończyła się kampania Kickstarterowa panelu. Planowana cena detaliczna produktu to 395 dolarów. Zainteresowani mogą się już zapisać do newslettera na stronie producenta.