Meta Quest aktualizacja systemowa v62 Apple Vision Pro Oiot
Źródło: Meta.com

Meta „wbija szpilkę” Apple Vision Pro w aktualizacji systemowej v62 dla gogli Meta Quest

Nowa aktualizacja oprogramowania v62 dla gogli Meta Quest przynosi liczne nowości. Jednym z kluczowych elementów tej aktualizacji jest wprowadzenie obsługi przestrzennego wideo, co stanowi pewnego rodzaju małą rewolucję w interakcji z treściami multimedialnymi w wirtualnej i mieszanej rzeczywistości. Co dokładnie zawiera nowa aktualizacja systemowa goli VR Meta i jakie nowe korzyści przynosi dla swoich użytkowników?

Ma to Apple Vision Pro? Musi to mieć i Meta Quest

Wsparcie dla wideo przestrzennego to jeden z najważniejszych punktów najnowszej aktualizacji gogli Meta. Teraz użytkownicy gogli Quest 2, Quest 3 i Quest Pro mogą cieszyć się bardziej immersyjnymi doświadczeniami podczas przeglądania treści wideo, pod warunkiem, że nagrali je na iPhonie 15 Pro lub iPhonie 15 Pro Max w trybie wideo przestrzennego. Grupa odbiorców tej funkcji nie jest więc obecnie zbyt szeroka, zakłada bowiem nie tylko posiadanie gogli VR, ale i konkretnych modeli smartfonów Apple.

Dzięki tej innowacji obraz i dźwięk są teraz dostosowywane do ruchu głowy, co sprawia, że uczestnictwo w treściach wirtualnych staje się bardziej naturalne i angażujące – można to w pewnym stopniu porównać do oglądania filmów w 3D, ale jest to jednak dość duże uproszczenie.

Samo dodanie tej funkcji do gogli Meta Quest jest o tyle ciekawe, że oglądanie treści wideo przestrzennego jest (a raczej było) jedną z największych wyróżników niedawno wydanego Apple Vision Pro, które pomimo wysokiej ceny, jest w pewnym stopniu konkurentem gogli VR Meta. Z pewnością nie jest to przypadkowe posunięcie producenta 😉

Meta Quest aktualizacja systemowa v62 Apple Vision Pro Oiot
Źródło: Meta.com

Co jeszcze w aktualizacji systemowej Meta Quest v62?

Kolejnym istotnym elementem tej aktualizacji jest wsparcie dla kontrolerów do gier w przeglądarce internetowej Meta. Dzięki temu na padzie w przeglądarce możemy grać w chmurze Microsoftu (choć od niedawna służyć do tego nam może jeszcze specjalna aplikacja), a także w inne przeglądarkowe chmury czy natywne gry. Gdyby tego było jeszcze mało, gogle Meta Quest wspierają od tej pory kontroler DualSense i DualShock z konsol PlayStation.

Dodatkowo od tej pory dla wszystkich dostępne będą transmisje na żywo z Facebooka, a streamowanie wideo na YouTube poprzez VR doczekało się czatów na żywo prosto w goglach. Oprócz tego z nowości wymienić jeszcze można nowy szybki gest dostępu do najczęściej używanych działań w goglach, dla osób używających sterowania urządzeniem przy pomocy dłoni, a nie kontrolerów. Pełną listę nowości znajdziecie na stronie Meta.

Aktualizacja V62 nie jest może i największą aktualizacją systemu w historii gogli Meta Quest, ale stanowi przyjemne dalsze ulepszenia headsetu autorstwa Meta.