Przykłady zastosowania ekosystemu Horizon OS na nierzeczywistych renderach (źródło: Meta)
(źródło: Meta)

Meta dzieli się własnym systemem VR z konkurencją. Horizon OS wyjdzie poza gogle Quest

Horizon OS to system operacyjny opracowany przez firmę Meta, dzięki któremu gogle Quest mogą funkcjonować. Technologiczny gigant zdecydował się jednak na podzielenie się oprogramowaniem z innymi twórcami urządzeń dla wirtualnej rzeczywistości. Wszystko po to, by użytkownicy zyskali większe możliwości.

Oprogramowanie VR dla gogli Quest

Wirtualna i mieszana rzeczywistość to sposób na zupełnie inny wymiar pracy i rozrywki. Jedną z wiodących firm na rynku VR jest przedsiębiorstwo Meta – właściciel Facebooka, Instagrama czy WhatsAppa oraz gigant prężnie działający przy opracowywaniu technologii sztucznej inteligencji.

Z kolei w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości najbardziej znanym produktem są oczywiście zestawy headsetów o nazwie Quest. Gogle te zostały wydane w nowej, trzeciej wersji w zeszłym roku, a teraz marka dzieli się ich oprogramowaniem z innymi przedsiębiorstwami, tworzącymi produkty VR.

Otwarcie ekosystemu Horizon OS przed programistami konkurencyjnych firm ma być sposobem na stworzenie większego, ulepszonego środowiska dla użytkowników. Oznacza to, że konsumenci zyskają większy wybór, zarówno co do wyboru urządzenia, jak i dodatkowych opcji w postaci aplikacji czy gier.

Rozwój platformy Meta ulepszy konkurencyjne headsety

Meta Horizon OS to platforma obliczeniowa nowej generacji, która dzięki wieloletniej pracy giganta obsługuje technologie, takie jak śledzenie ciała, w tym ruchów dłoni, oczu czy twarzy. W rzeczywistości mieszanej ulepszono połączenie otaczającego użytkownika świata fizycznego z cyfrowym, wykonanym w wysokiej rozdzielczości.

Wszystko to jednak dotychczas było nieco ograniczone, jeśli znajomi czy współpracownicy korzystali z urządzeń AR/VR pochodzących od różnych producentów. Gigant ma zamiar teraz umożliwić połączenie wirtualnych przestrzeni za pomocą systemu Horizon OS oraz aplikacji Meta Quest, która zmienia się w Meta Horizon.

Współpracę z właścicielem popularnych headsetów podjęła już marka Asus, która prowadzi prace nad nowym, wydajnym zestawem przeznaczonym do gier. Doświadczenie i ekosystem Horizon OS prawdopodobnie zostanie też wykorzystany przez Lenovo – firmie biorącej udział w projektowaniu Oculus Rift S. Wspólne działania z przedsiębiorstwem Meta odnawia także Xbox. Jak wynika z zapowiedzi, giganci pracują nad tworzeniem limitowanej edycji Quest, która zainspirowana została konsolą Xbox.