Meta Quest 3 w promocji (źródło: Meta)
Headset Quest 3 w promocji (źródło: Meta)

Gogle Meta Quest 3 zyskują podgląd w 8K. Zmiana jakości jest doskonale widoczna

Do nowych gogli Meta Quest 3 nadeszła najnowsza aktualizacja, która pozwala na wyświetlanie filmów z  YouTube’a w jakości 8K. Z jakimi treściami można się zapoznać w tej rozdzielczości?

Meta i urządzenia do wirtualnej rzeczywistości

Wirtualna rzeczywistość to dość wolno rozwijający się rynek, jednak kto miał okazję z niej skorzystać, ten zupełnie inaczej zacznie postrzegać dostęp do tej technologii. Podstawą tego rozwiązania są gogle i kontrolery, w których zamknięto sporo czujników i kamer, pozwalających użytkownikom przenieść się do zupełnie innego świata, co istotne – dostępnego w 360 stopniach.

Jedną z firm prężnie działających na rynku wirtualnej rzeczywistości jest Meta, właściciel Facebooka, Instagrama czy WhatsAppa. Zeszłoroczna nowość tego producenta, znana pod nazwą Quest 3, została oparta o platformę Snapdragon XR2 Gen 2 firmy Qualcomm Technologies.

Wprowadzony na rynek we wrześniu 2023 roku headset 4K (po 2K na każde oko) to sprzęt wyposażony w optykę typu pancake, który zapewnia goglom większą smukłość, a co za tym – większą wygodę w użytkowaniu. Odświeżona wersja Meta Quest 3 otrzymała też nieco inną konstrukcję kontrolerów. Jego cena w wersji 128 GB kosztuje 2999 złotych, natomiast wersja 512 GB związana jest z kwotą 3599 złotych.

Nowa aktualizacja Quest 3

Jak to zazwyczaj bywa, stopniowo do urządzeń docierają różnorodne aktualizacje oprogramowania, które mają usprawnić ich działanie. Tak jest też w przypadku Meta Quest 3. Technologiczny gigant wprowadził kolejną poprawkę jakości – tym razem dotyczy ona obsługi rozdzielczości 8K, niedawno wprowadzonej przez Google w serwisie YouTube.

Odtwarzanie treści w 8K na YouTube dostępne na Quest 3 (źródło: Meta)
Odtwarzanie fimów w 8K na YouTube dostępne na Quest 3 (źródło: Meta)

Oczywiście samo osiągnięcie tak wysokiej jakości nie jest w pełni możliwe, nawet w nieco bardziej zaawansowanych headsetach wirtualnej rzeczywistości, gdyż są one wyposażone w dwa ekrany (po jednym na każde oko) o rozdzielczości bliskiej 4K. Jednak dotychczasowy poziom wyświetlania materiałów w serwisie YouTube na Meta Quest 3 pozostawiał wiele do życzenia.

Teraz sytuacja użytkowników zmieni się, a nowe gogle z wersją oprogramowania 1.54 lub wyższą zyskają dostęp do ulepszonej jakości wyświetlanych filmów. Aby móc wypróbować nową rozdzielczość w wirtualnej rzeczywistości oczywiście trzeba być posiadaczem headsetu oraz poszukać treści opracowanych właśnie w tej zaawansowanej i wysokiej jakości.

Jednym ze znanych twórców jest niejaki Hugh Hou. Wśród jego publikacji można znaleźć m.in. wybuch wulkanu na Islandii – z ubranymi goglami wystarczy kręcić się wokół własnej osi czy rozglądać na boki, aby zobaczyć otaczający użytkownika teren w 360 stopniach. Na monitorze czy smartfonie konieczne jest ręczne przesuwanie obrazu.

Wpis zawiera linki afiliacyjne. Korzystając z nich wspieracie naszą działalność. Dziękujemy!